Začalo to v Rakousku. V noci na úterý tam bylo ukradeno vozidlo značky Audi, po kterém tamní policie vyhlásila pátrání. „Dostupné indicie vedly k tomu, že kradený vůz by mohl směřovat do České republiky. Operační důstojník proto informace o krádeži předal policistům v Pardubickém kraji," přiblížila tisková mluvčí policie Pardubického kraje Dita Holečková.

Provoz na trati v neděli zastavilo neštěstí. Ilustrační foto.
Tragédie na kolejích. Rychlík srazil v Pardubičkách člověka

Kolem půl deváté ráno si policisté z oddělení hlídkové služby Chrudim na silnici I/37 ve směru z Chrudimi na Pardubice všimli vozidla, které odpovídalo popisu. Okamžitě informovali operačního důstojníka a ostatní hlídky v okolí. Ve chvíli, kdy policisté vyhodnotili vhodnou situaci, rozhodli se za použití majáků vozidlo zastavit.

Ani pás nepomohl

„Na světelné znamení společně s nápisem Stop nejprve řidič zareagoval bržděním, během okamžiku se ale rozjel a začal ujíždět směrem k Paramu. Tam již byla připravená další hlídka policistů, která k zastavení vozidla použila zastavovací pás," uvedla mluvčí Dita Holečková. Ujíždějící řidič ho svým vozidlem přejel a v jízdě pokračoval, ohrozil i zasahujícího policistu.

Policejní video ze zásahu

Zdroj: Youtube

V tu chvíli už za ním jelo několik policejních hlídek. Po zběsilé jízdě po ulici Teplého muž s odcizeným vozidlem nezvládl řízení a na křižovatce ulic Teplého, Jana Palacha a Pichlova narazil do sloupu. Po nárazu se dal na útěk. V tomto okamžiku ho začali pronásledovat řidiči z okolních vozidel. Během několika vteřin na místo dojeli i policisté. „Díky pozornosti spoluobčanů, kteří policistům ukazovali, kudy měl řidič běžet, se společnými silami podařilo řidiče zadržet," poděkovala policejní tisková mluvčí. 

Pozitivní na drogy

Jednačtyřicetiletý cizinec se na místě podrobil dechové zkoušce, která byla negativní. Orientační test na drogy vyšel pozitivní, a to na amfetamin/metamfetamin a THC. Za asistence policie byl muž vozidlem záchranné služby převezen do nemocnice na vyšetření. Poté ho policisté eskortovali na policejní služebnu.

Umělecká instalace nebo náhodné seskupení rostlin?
Bezdomovci za hotelovými květinami. Z ubytovacích zařízení je odvedli strážníci

Pardubičtí kriminalisté nyní pracují s verzí, že zadržený cizinec byl pouze takzvaným převozníkem kradeného vozu. U sebe měl navíc platební kartu skutečného majitele vozu. Kriminalisté muže obvinili ze spáchání trestných činů násilí proti úřední osobě, legalizace výnosů z trestné činnosti a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. V případě pravomocného odsouzení hrozí cizinci trest odnětí svobody až na šest let.

Ujíždějícího řidiče zastavil až padlý strom
VIDEO: Bez řidičáku, bahnem, kalužemi, s policií v patách. Jízdu ukončil strom

K úterní nehodě na křižovatce vyrazili i profesionální hasiči. „Hlášení o dopravní nehodě bylo nejprve oznámeno na tísňovou linku v Německu a dále přes Telefonní centrum tísňového volání 112 v Praze na Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje s přesnou lokalizací místa," objasnila tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková. Jednotka na místě zajistila vozidlo proti vzniku požáru.

Zde se můžete podívat na video, které bylo pořízeno krátce po události. (Video se svolením Michala Hrabáka)