S nápadem na tuto akci přišli sami rodiče, kteří se často setkávají s neporozuměním u veřejnosti. Uspořádalo jej Rodinné integrační centrum, Dětské rehabilitační centrum Lentilka a další partneři.

Jedním z cílů akce bylo vysvětlit, jak odlišný je svět autistů, v němž hrají významnou roli i jejich rodiče.
„Myslím si, že v první řadě chybí informovanost veřejnosti.  Lidé nejsou moc seznámeni s poznávacími rysy autistů, i když jsou odlišné. Přitom by to určitě bylo potřeba. Autistů je čím dál tím více a takovýchto veřejných akcí je nedostatek. Rozhodně je přínosné, zvlášť pro děti s autismem, když si mohou vyzkoušet různé komunikační postupy," sdělila své dojmy ze včerejší akce v AFI vychovatelka ze stacionáře v Ústí nad Orlicí Hana Zastoupilová.

U rodičů autistů pracuje i psychika

Těžkou úlohu mají také rodiče dětí s autismem, kteří jsou i pod psychickým tlakem.
„Náš Honzík má autistické rysy, jako jsou hlasité projevy a strach z motorových vozidel. Těžké to pro nás je například v autobuse, kdy lidé často nechápou, co se děje a koukají na nás vyděšeně. Ani já sama někdy nevím, jestli by bylo lepší Honzíka uklidňovat, jít s ním do autobusu nebo hlídat, aby kolem sebe nerozhazoval věci,"  nechala se slyšet maminka Honzíka Daniela Gillová z Pardubic.

V úterý si mohly děti s autismem vyzkoušet komunikaci za pomocí obrázků a piktogramů, komunikaci s i-Pady či praktické postupy činností a jiné. V prostorách pardubického AFI Paláce byly též zpřístupněny vzkazy od autistů a ukázky kreseb.

Markéta Markovicsová