Velkolepým průvodem začaly v Horních Ředicích víkendové oslavy sto třicátého výročí založení tamního sboru dobrovolných hasičů. Průvod vyšel od obecního úřadu, prošel obcí a zamířil na fotbalové hřiště u ředického rybníka, kde se odehrál hlavní program oslav.

Do průvodu, kromě mažoretek, dechové hudby a uniformovaných hasičů, vyrazila i historická ruční stříkačka hornoředického sboru z roku 1913 tažená koňmi a osazená posádkou v dobových uniformách. Za ní pak jeli současné zásahové vozy téměř dvacítky dobrovolných sborů ze širokého okolí.

V průběhu odpoledne se návštěvníci mohli seznámit s ukázkami hasičské techniky, a to jak té nejstarší, ale také té nejmodernější. Divácky velmi atraktivní byl zásah pomocí ruční stříkačky, ale i slaňování a ukázka práce na vysokozdvižné plošině v podání profesionálů z Pardubic.
Ukázky požárního útoku předvedla i dětská družstva. Jelikož však oslavy provázel déšť, pořadatelé nakonec zrušily vodní clonu.

Hasičský sbor byl v Horních Ředicích založen roku 1879 jako společný pro Horní a sousední Dolní Ředice. Rozdělení nastalo až na konci dvacátých let minulého století a od té doby se sbory vyvíjely samostatně. Ten dolnoředický nakonec po sametové revoluci zanikl a byl obnoven teprve před dvěma lety. Hornoředický vydržel fungovat nepřetržitě.

Když dobrovolní hasiči vyrazí v obci do akce, není to mnohdy ani k požáru. „Asi nejčastěji vyrážíme omezovat nebo likvidovat škody způsobené rozvodňováním potoka Ředička, a to zejména v období letních dešťů. Pro čerpání vody ze sklepů proto máme i speciální techniku,“ řekl velitel sboru Luboš Konvalina.

K výročí založení si sbor pořídil také nový prapor. Je oboustranný, vyšívané a nese znak republiky a vyobrazení svatého Floriána. „Finančně se na jeho pořízení podílel sbor, obec, ale v rámci sbírky i jednotliví členové. Vyšila jej paní Rokytenská z Černožic u Hradce Králové,“ uvedl starosta sboru Radomíra Theimer. V průběhu oslav prapor posvětil holický farář P. Jiří Mannl.

Lukáš Peška