„Personál restaurací si také více hosty sám usměrňuje a snaží se dodržovat provozní dobu do dvaadvaceti hodin,“ vysvětlil zástupce pardubické městské policie Pavel Čejka.

Desátá večerní platí pro všechny zahrádky ve městě kromě Pernštýnského náměstí. V historickém centru s největší koncentrací restaurací si Pardubáci vymohli zavření venkovních teras až o půlnoci. „K rušení nočního klidu dochází opravdu jen ojediněle. Provozovatelé se strážníky v případě stížností spolupracují. Za přestupek vůči veřejnému pořádku výtržníkům hrozí pokuta až tisíc korun,“ uvedl Čejka.

Ne všude je klid

V Polabinách se hlasitý smích a hlasy i po dvaadvacáté hodině podle místních ozývají ze zahrádky hostince U Jindřicha. Přímo strážníkům si ale nikdo nestěžuje. Městská policie je přitom připravená takové problémy řešit. „Přes léto se dobře vyspím jen s otevřeným oknem, jinak celá rodina z tepla nemůžeme spát. I přes vedro ale často okna v noci raději zavíráme, protože hluk ze zahrádky je mnohem otravnější,“ řekl Martin Dostál, obyvatel polabinské „dvojky“.

Kdo by čekal, že se nejvíce prohřešků řeší na Pernštýnském náměstí, bude překvapen. „Nejčastěji letos lidé hlásili rušení z terasy herny na sídlišti Dukla za Letkou,“ informoval Pavel Čejka.

Hluk měří hygienici

Rozdíl je, když v noci do ticha pokřikují konkrétní uličníci, kteří se dají chytit za ruku, nebo zda své okolí ze spánku ruší hluk z heren a barů, které přes léto nechávají otevřená okna. S tím strážníci podle Pavla Čejky nic neudělají.

„Takový hluk z provozoven je oprávněná měřit krajská hygienická stanice. Není to ale zadarmo,“ dodal Čejka. Zaplatit měření se místním obyvatelům, kterým rámus vadí, nechce.

(svp)