Jednou z priorit Pardubického kraje je přilákat do regionu více turistů. Není tak náhodou, že kraj investuje peníze do opravy některých míst. Atraktivní se pro budoucí návštěvníky má stát například Králicko a Tvrz Bouda, kde v minulých letech proběhla zásadní rekonstrukce vstupního objektu.

„Po elektrifikaci ze Suchého Vrchu a výstavbě provozní budovy pokračuje kraj další etapou rozvoje tvrze pro zvýšení turistické atraktivity,“ řekl hejtman kraje Martin Netolický.

Velkým lákadlem je také zámek v Litomyšli, který je zapsaný na seznamu památek UNESCO. „Turistická sezona už začala, turisté si užívají krásy malebné Litomyšle a s ním i relax a odpočinek v naší restauraci a hotelu. Musíme být připravení. Čekáme velký přísun hostů, předpokládáme, že i největší za posledních pět let,“ uvedl David Fišer z litomyšlského hotelu Aplaus.

Cestu, jak zatraktivnit služby, hledá také Horský resort na Dolní Moravě. Proto už v polovině května otevře nejdelší visutý most světa. Na sezonu se na Orlickoústecku chystá například Penzion Pod sjezdovkou v Čenkovicích, kde v minulých měsících investovali do opravy vnitřních prostor, které mají nabídnout lepší komfort ubytovaným zákazníkům. „Zdražování nám samozřejmě nepomáhá, spíše naopak. Ceny se tak postupně musí navyšovat i u nás,“ uvedla provozní penzionu Michaela Dvořáková. Výrazné zdražování se ale zatím nekoná.

SEZONNÍ PROVOZ

Také pro sečský hotel Jezerka bylo období covidových restrikcí velice těžké. „Z našeho bezproblémového celoročního provozu se v letech 2020 a 2021 stal prakticky provoz sezonní. Naštěstí, hlavně díky programu Antivirus, který kompenzoval vyplácení mezd, jsme mohli udržet všechny klíčové zaměstnance. Bez nich si opětovný start hotelu nedokážeme představit,“ poznamenal ředitel hotelu Jaromír Paulus.

Podle České centrály cestovního ruchu téměř polovina Čechů na dovolené vyhledává ubytování v penzionech. A téměř pětina respondentů má v plánu návštěvu hradů a zámků. Na blízkost pamětihodností, jako je pardubický zámek nebo hrad Kunětická hora, sázejí i ubytovací zařízení na Pardubicku.

Někteří provozovatelé se ale po pandemii koronaviru a kvůli aktuálnímu zdražování cen rozhodli své ubytovací kapacity znovu neotevřít. „Po radikálním zdražení cen energií jsme přestali komerční ubytování výletníkům nabízet, protože nelze ohřívat vodu a vytápět budovu, pokud není obsazena dlouhodobě a na plnou kapacitu,“ poznamenal Luděk Šorm, majitel penzionu Království perníku, který se nachází v blízkosti Kunětické hory.

I nedaleké turisticky oblíbené muzeum perníku, známé jako Perníková chaloupka, má s nadcházející turistickou sezonou potíže. „Potýkáme se s nedostatkem personálu a brigádníků,“ uvedl Šorm.