„Srážkově bohatý a poměrně chladný konec července a začátek srpna sice nepřeje letním radovánkám, zato přírodě prospívá. Aktuální počasí přeje růstu hub,“ uvádí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na facebooku.

Pravděpodobnost růstu hub k 11. srpnu.Pravděpodobnost růstu hub k 11. srpnu.Zdroj: ČHMÚ

Jak ukazuje předpovědní mapa ČHMÚ, na houby se dá narazit téměř po celé republice. Zelená barva znamená, že pravděpodobnost růstu hub je vysoká v celém našem regionu.

Houby rostou dokonce i přímo v Pardubicích. Jak můžete vidět v přiložené fotogalerii, paní Lenka našla pěkné kousky v lesíku na Dukle. Daniel Frýda objevil jedlé houby - zřejmě hřib červený - v hojném množství před školkou Stonožka v Polabinách. „Škoda, že se houby, které rostou přímo mezi paneláky, příčetní lidé bojí sbírat, protože holt těch pejsků je na sídlišti moře… Přesto houby, které jsem vyfotil u mateřské školy, někdo nakonec sesbíral," dodal pan Frýda. Dařilo se i paní Evě Pilařové, která se vydala do lesa u Litošic. 

Jaká je aktuální pravděpodobnost růstu hub, můžete sledovat na webu ČHMÚ.

Podařilo se vám už letos na Pardubicku košíky alespoň částečně naplnit? Své úlovky posílejte na e-mailovou adresu pavlina.roztocilova@denik.cz - rádi vaše houbařské úspěchy zveřejníme.