U některých památek se návštěvníci mohou těšit na řadu novinek, některé naopak letos čeká omezený provoz.

Kunětická hora

Jedna z nejoblíbenějších památek na Pardubicku, Kunětická hora, zahájí sezonu v sobotu 30. března. Od července 2018 probíhá na hradě rekonstrukce, která by měla být ukončena v roce 2021, hlavní návštěvnickou sezonu by však neměla omezit, ba právě naopak. „Pokud to dobře dopadne, část zrekonstruovaných objektů, a to se týká vestavby dřevěné verandy v nádvoří, by měla být zpřístupněna už o prázdninách tohoto roku,“ sdělil kastelán hradu Kunětická hora Miloš Jiroušek.

Vedle toho na návštěvníky čekají tradiční tři prohlídkové okruhy – základní okruh nazvaný Hradní palác s věží, druhý okruh zaměřený na Kapli svaté Kateřiny Alexandrijské z přelomu 15. a 16. století a třetí okruh kombinující první dva pod názvem Napříč Kunětickou horou. Každý z nich má individuální otevírací dobu dostupnou na webových stránkách hradu.

Zámek Pardubice

Zámek PardubiceZámek Pardubice má celoroční provoz od úterý do neděle od 10 do 18 hodin. Nicméně v lednu začala rekonstrukce i zde a měla by trvat až dva roky. Je zaměřena na výstavbu několika nových výstavních sálů a na drobnější opravy v zámeckém paláci.

Při opravách zámku budou veřejnosti stále zpřístupněny dvě expozice a to Pardubice – příběh města a Proti proudu času. Celkově se zámek pokusí omezit provoz minimálně. I letos by se měly konat tradiční akce jako muzejní noc, dětský den i divadelní festival Pernštejn(l)ove.

Hřebčín Kladruby

V Národním hřebčíně Kladruby nad Labem bude zahájena sezona 2019 v sobotu 30. března. V dubnu, květnu, září a říjnu bude otevírací doba od úterý do pátku od 11 do 15 hodin a o víkendu od 10 do 16 hodin. V hlavní sezoně v červnu, červenci a srpnu bude otevřeno každý den od 10 do 16 hodin.

Mimo klasické návštěvy bude možné zavítat i na několik zajímavých akcí. Mezi nimi jsou například mezinárodní závody spřežení nazvané Rudolfův pohár, které se budou konat na konci dubna, a 25. května se uskuteční Den starokladrubského koně, který bude letos spojený s oslavami 440 let od založení kladrubského hřebčína.

(tča)