Informaci Deníku sdělil náměstek primátora Martin Soukup. „Při podezření, že by akce mohla mít podobný charakter, může město předběžně zasáhnout. Pronajímateli jsme již dali na vědomí, že s letním kinem pro svou akci počítat nemůže,“ uvedl Soukup.

Podle odborníka extremismus Ondřeje Cakla budou organizátoři nyní hledat jiný prostor, kde své hudebně-politické odpoledne uskuteční. „Bude to pro ně dost problematické. Sehnat jiný, nejlépe soukromý pozemek, zajistit zvukaře, pódium. Do karet jima ni rozhodně nehraje počasí,“ vysvětlil Cakl.

Zda se do statisícové krajské metropole neonacisté sjedou, či nikoliv, není zatím jasné.

Sraz extremistů se v Hradci měl uskutečnit pod hlavičkou Dělnické strany. měla být jejím volebním mítinkem. Deníku se podařilo již během čtvrtka zjistit, že pronajímatelem kina byl Jiří Bárta, člen Dělnické strany ve Vlašimi a aktivní člen Národního odporu.

Podle antifašistických aktivistů však Dělnická strana pouze poskytuje zástěrku extremistické organizaci Národní odpor (NO).

„Zatímco záštitu převzala Dělnická strana, organizátory jsou lidé z Národního odporu. Dalo by se říci, že Národní odpor si uspořádá koncert kontroverzních kapel. Ten na oplátku Dělnická strana přikryje oficiální nálepkou předvolebního mítinku, kde mimo jiné bude i nějaká ta kapela, takže se vlastně jedná o klasickou neškodnou předvolební kampaň,“ komentuje to Lukáš Jelínek z hnutí Antifa.

Účelem „Hudebně-politického odpoledne“ je především to, že DS se tímhle tahem snaží získat na svou stranu voliče z řad nacionalistů i neonacistů, zviditelnit se před touhle skupinou, která v podstatě u nás nemá jinou šanci dostat se do politiky, než společně volit jedinou, v ideálním případě tu Dělnickou, stranu.

Mezi kapelami, které se měly zúčastnit produkce byla i německá kapela Sleipnir, v jejímž repertoáru nechybí ani písně na oslavu pravé ruky Adolfa Hitlera a spolutvůrce Norimberských rasových zákonů, Rudolfa Hesse, kterého označují za posla míru a mučedníka. Shodou okolností na 17. srpen připadá jednadvacáté výročí jeho úmrtí.

Vandas: Do Hradce přijedeme!

Tohle si nenecháme líbit, vzkázal královéhradeckému magistrátu předseda Dělnické strany Tomáš Vandas. Město totiž straně zrušilo pronájem letního kina, kde se v sobotu odpoledne mělo uskutečnit setkání jejích voličů a členů, podle odborníků často příznivců neonacistických myšlenek.

„Do Hradce určitě přijedeme. Pokud se půjdu projít do centra města a někdo mě doprovodí, to mi ale nikdo zakázat nemůže,“ řekl doslova Vandas.

Budou tedy extremisté pochodovat stotisícovou krajskou metropolí? Sám Vandas už během týdne odhadoval, že se jejich akce zúčastní tři až čtyři stovky lidí.

Podle odborníka na extremismus Ondřeje Cakla je demonstrace jednou z variant, jak se nyní po zásahu města organizátoři zachovají. „Buď do Hradce přijedou a skutečně budou demonstrovat, nebo budou narychlo shánět jiné místo, nejlépe soukromý pozemek. Zajištění místa, pódia i zvukaře takhle narychlo ale bude dost problematické. Do karet jim nehraje ani počasí,“ uvedl Cakl.

Předseda Vandas také upozornil, že zrušení nájmu letního kina Širák bude mít pro město právní i finanční důsledky. Magistrát už ale během pátečního dopoledne avizoval, že akci zabrání i za cenu soudních sporů.

Letní kino Širák si pronajal Jiří Bárta, člen Dělnické strany ve Vlašimi a aktivní člen Národního odporu. Během pátečního dopoledne po poradě náměstků primátora, městské i státní policie se město rozhodlo, že využije princip takzvané předběžné opatrnosti a pronájem kina Bártovi zrušilo.

Mluvčí magistrátu zároveň informoval, že na sobotu nemá úřad hlášené žádné veřejné shromáždění. Pokud by jej extremisté uspořádali, považovalo by ho město za nezákonné a nechalo zasáhnout policii.

(Jiří Sejkora, Eva Rothová)

Ukázka z tvorby skupiny Sleipnir - píseň nazvaná Rudolf Hess