V Pardubickém kraji je podle indexu nejnáročnější cesta na hrad Lichnice na Chrudimsku. Při výstupu zdoláte 195 metrů a ujdete 2 kilometry. Hrad pravděpodobně zůstal nedokončený, ale sloužil jako důležité opěrné místo královské moci v této oblasti. Během husitských válek zažil dvě obléhání, to druhé trvalo více než rok.

Tři nejnáročnější výstupy na hrady v Pardubickém krajiTři nejnáročnější výstupy na hrady v Pardubickém krajiZdroj: Kláštorná kalcia

Jen o jeden výškový metr méně vás čeká při cestě na hrad Litice nad Orlicí. Cesta k němu je dlouhá 6,2 kilometru. Hrad z konce 13. století vykoupil po roce 1333 kralevic Karel, snad kvůli nedalekému Potštejnu, kde sídlil odpůrce krále Jana Lucemburského. Na třetím místě se co do náročnosti umístil Žampach, rovněž na Orlickoústecku.

Dálnice D35 napomáhá rozvoji obcí v jejím okolí
Na Pardubicku se kolem dálnice D35 zvýšil zájem o bydlení

Pokud hledáte méně náročný výstup, nabízí se Kunětická hora u Pardubic. Na tu si vyšlápnete celkem 2,2 kilometrů a čeká vás v celku přijatelných 83 metrů.

Nejnáročnější výstupy na hrady v Pardubickém krajiNejnáročnější výstupy na hrady v Pardubickém krajiZdroj: Kláštorná kalcia