O zahájení celého festivalu se postarala skupina Smrtislav. Pak už se na pódiu objevila domácí Vypsaná fiXa, která i přes nelichotivý čas svého vystoupení předvedla skvělou show plnou nových písní z alba Tady to někde je i největších hitů, jíž publikum řádně ocenilo. Na některé písničky se dokonce strhla pravá punková mela.

NEJSTARŠÍ KAPELA
Velkým lákadlem pátečního programu bylo vystoupení legendární kapely Olympic, která vznikla už v roce 1962. „Je tady nejstarší kapela na světě,“ pronesl hned na začátku Petr Janda. Ne náhodou se často mezi publikem ozývalo: „Tohle mají rádi moji rodiče.“ 

Pro obě strany mohl koncert působit jako zjevení, fungoval však na výbornou. Kapela dala do svého vystoupení úplně všechno, Janda poskakoval na pódiu, jako kdyby mu ani náhodou nebylo 75 let, a předvedl i své úžasné kytarové umění. Od posluchačů, kteří dorazili ve více než hojném počtu, se za to skupina dočkala bouřlivých ovací. Když pak hity jako Bon soir mademoiselle Paris zpíval celý zaplněný areál, běhal z toho mráz po zádech.

Dílčí výsledky houbařských výprav Jiřího Laštůvky z uplynulého týdne.
Hlinecký houbař nanosil za týden z lesa přes tisíc hřibů

Úžasnou atmosféru měl také sobotní koncert zpěvačky Anny K., která i přes svůj boj s rakovinou dál koncertuje. A evidentně si to užívá – stejně jako její fanoušci. Zpěvačka na repertoár zařadila písně z nového alba Světlo, které je plné optimismu, ale i nejznámější a o poznání smutnější hity. V jejím podání však zněly až nečekaně pozitivně – jako opravdová oslava života.

BÍLÁ A ARAKAIN
Největším tahákem celého festivalu bylo bezesporu společné vystoupení kapely Arakain a Lucie Bílé. Důvod tohoto na první pohled nelogického spojení metalové legendy a popové Slavice je přitom prostý – právě s Arakainem Lucie Bílá začínala svou hudební kariéru.

A nutno říct, že společné koncertování si zjevně užívali všichni. Je jen dobře, že Bílá nezapomněla na své rockové kořeny, její Zimní královna zmrazila celý napěchovaný areál a i v dalších hitech Bílá předvedla svůj úžasný hlasový fond. A jako pravá rockerka i vypadala, v kratičké kožené sukni působila tak, že to je jen pár let, co kapelu opustila. „Poprosím ale v první řadě nefotit,“ smála se zpěvačka. 

Letecký den ve Chvojenci.
Do Chvojence přiletěla rogala

EXTRÉMY POČASÍ
Účinkující i návštěvníci se po celý festival museli vyrovnávat s extrémy počasí. Oba dny se totiž rtuť na teploměru vyšplhala pořádně vysoko. „Na začátku koncertu jsem měl vinný střik, teď mám svařák,“ komentoval to frontman Vypsané fiXy Michal „Márdi“ Mareda. V sobotu pak navíc celý areál zkropil vydatný déšť. Nadšení fanoušků to však nijak nezchladilo.

Organizátorům se dají vytknout jen dvě věci – nedostatečný počet mobilních toalet a fakt, že jednotlivá pódia jsou příliš blízko u sebe. Zvučící kapela tak často ruší koncert na vedlejším jevišti. Nejvíce to za uši tahalo ve chvíli, kdy se areálem nesla pomalá a silná píseň Olympicu Otázky a do toho se ozvalo bušení do bicích Rybiček 48. 

Jinak ale byl festival dobře zajištěný a stále si zachovává svou vzestupnou tendenci. Pokud to tak půjde dál, bude muset znovu měnit místo konání – návštěvníci, kterých každoročně přibývá, by se už do stávajícího areálu brzy nemuseli vejít.

Nový most ve Valech bude, petice Mělických nepomohla .
Nový most ve Valech bude, petice Mělických nepomohla