„Nevíme, kam se postěhujeme, a já ani nemám oprávnění vám něco sdělovat,“ reagoval na otázku o budoucnosti Miroslav Kňážek, zástupce vedoucího Referátu cizinecké a pohraniční policie, na kterého nás odkázal policista z pohraničního přechodu v Orlickém Záhoří.

Migrace: směr vnitrozemí

Pracovníků cizinecké a pohraniční policie je podle informací tiskové mluvčí Ivany Ježkové na východě Čech kolem tří set. „V současné době plánujeme jejich přesun na různá pracoviště ve vnitrozemí. V úvahu přicházejí například inspektoráty cizinecké policie v jednotlivých okresech či okresní ředitelství cizinecké policie,“ uvedla.

Ještě mlhavější je osud budov, které po pohraničnících zůstanou. Ve správě je má Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) a jejich hodnotu vyčíslil na téměř 120 milionů korun.

„Jde o majetek v zásadě nepotřebný pro činnost našeho úřadu. Nemovitosti budou v souladu se zákonem nabízeny nejprve ministerstvům nebo státním organizacím,“ vysvětluje ředitel ÚZSVM Hradec Králové Ladislav Košťál, jenž zároveň potvrdil, že ÚZSVM již zaregistroval i zájem obcí, například na Pomezních boudách nebo v Králíkách (přechod Dolní Lipka) a rovněž občanských sdružení.

Jedním z nich je i Sdružení občanů Via Aurea. To projevilo zájem o hraniční přechod v Orlickém Záhoří, který byl otevřen v roce 2005. Specifikovat budoucí záměr využití ovšem jeho předsedkyně Irena Dohnálková Francová, mnohonásobná mistryně světa v jízdě na skibobu, nechtěla. „Zájem jsme projevili, ale vyjádřím se až po projednání,“ sdělila Deníku.

Při konečném výběru bude podle slov Ladislava Košťála z ÚZSVM hlavně záležet na kvalitě předložených záměrů dalšího využití. Úřad preferuje kupříkladu budoucí provoz infocenter turistického ruchu a další služby přímo na turismus navazující.