Od čtvrtka do neděle hostil Národní hřebčín Kladruby nad Labem Rudolfův pohár. Soutěžilo se ve třech disciplínách: drezuře, maratonu a parkuru. Své síly poměřilo přes devadesát spřežení z patnácti zemí světa.

Divácky nejatraktivnější byl sobotní program, kdy se konal vozatajský maraton. „Tolik diváků jsem ještě nezažil. Bylo narváno," zhodnotil fotograf Jaroslav Černý, který Rudolfův pohár navštěvuje pravidelně. 

U cesty visí plakáty.
Na Pardubicku jsou stovky užovek. Cyklisty na hady upozorňují plakáty

Davy lidí se přelévaly od jedné překážky ke druhé. Kromě čtyřspřeží závodila i jednospřeží a dvouspřeží. Ale králem letošního ročníku bylo právě čtyřspřeží. Národní hřebčín se pochlubil šesti novými překážkami, včetně miniatury budovy hřebčína. Některé překážky překvapily diváky svojí „neprůhledností". „Ovšem Kurkův bazének byl u diváků překážkou bezkonkurečně nejoblíbenější," dodal Jaroslav Černý. 

Rudolfův pohár 2023 zakončili vozatajové nedělním parkurem. 

Domácí Jiří Nesvačil je bronzový

Celkové vítězství v kombinované soutěži všech tří disciplín, drezury, maratonu a parkuru, si z Kladruby nad Labem odváží favorizovaný vozataj Boyd Exell z Austrálie. Stříbro náleží mladému nizozemského reprezentantovi Bramu Chardonovi a bronzový skončil po třech disciplínách český reprezentant a domácí jezdec Jiří Nesvačil junior. Za Jiřím Nesvačilem skončila taková esa jako Švýcar Jérôme Voutaz nebo zkušený Maďar József Dobrovitz.

Konečné šesté místo v kategorii dvojspřeží 3* si z Kladrub nad Labem odváží do Slatiňan další reprezentant národního hřebčína Petr Novák, a to po jedenáctém místě z drezury a třetím místě z maratonu. Soutěž ovládl József Jr. Dobrovitz z Maďarska, který zvítězil jak v maratonu, tak v závěrečné čisté překážkové jízdě.

Novou dominantou Pardubické nemocnice, i když stále ještě v rozestavěném stavu, je pavilon centrálního urgentního příjmu.
Kolony u Pardubické nemocnice. Řidiči nezaparkují a nestíhají vyšetření

Jiří Nesvačil jun. startoval se starokladrubskými koňmi také v dvouhvězdové soutěži dvojspřeží a po bronzu z drezury, zlata z maratonu a stříbru z parkuru se umístil celkově po třech závodních dnech na příčce nejvyšší.

Výkon Vladimíra Moudrého, který v soutěži kategorie dvojspřeží 3* zapřahal starokladrubské vraníky, stačil na konečné devatenácté místo. Posledním reprezentantem pořadatele Rudolfova poháru, Národního hřebčína Kladruby nad Labem, byla Kateřina Neumannová, která se v kategorii dvojspřeží 2* umístila celkově pátá.

Kompletní výsledky najdete na webových stránkách Rudolfova poháru.

Poděkujte hasičůmPoděkujte hasičůmZdroj: Grafik redakce