Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem může vypsat nové výběrové řízení na obnovu svých chátrajících objektů.
Předchozí výběrové řízení hřebčín zrušil, protože manažery stavebních firem, které se o zakázku ucházely, vyšetřuje policie. „Posudky soudních znalců ze stavebního oboru potvrdily, že je reálné stavbu dokončit do konce roku 2014," řekl ředitel státní příspěvkové organizace Jiří Jehlička.

Dá se to stihnout

„Zatím nic není ohroženo, všechno se stále dá stihnout. Prokázalo se, že není problém to za rok postavit," prohlásil Jiří Jehlička.
Soutěž by podle něj měla být vypsána v nejbližší době. Do konce roku chce hřebčín podepsat smlouvy s vybranou firmou. Kolaudace by se měla uskutečnit do konce roku 2015.
Pro státní příspěvkovou organizaci je to třetí pokus, jak vyčerpat evropské dotace až 300 milionů korun.

Mezi obviněnými je i Simona Voňková, která měla na starost dotaci z Integrovaného operačního programu a v poslední době vedla pobočku hřebčína ve Slatiňanech na Chrudimsku. Nedávno se dohodla s vedením organizace na ukončení pracovního poměru, ředitel Jehlička souvislost s policejním vyšetřováním odmítá. Jako důvod odchodu Simony Voňkové uvedl organizační změny v hřebčíně.

„Udělali jsme reorganizaci a její pozice zanikla. Už po jejím návratu z vazby jsme se dohodli na tom, že zaměstnání ukončí, aby umožnila další fungování programu. Protože byla obviněna, mohlo by být ohroženo jeho pokračování," konstatoval ředitel.
Pobočka ve Slatiňanech teď spadá přímo pod management v Kladrubech.

Projekt zahrnuje opravu 17 objektů, což je asi čtvrtina z celkového počtu, a tří zpevněných venkovních ploch. Obnovy se dočkají hlavně budovy na nádvoří.
V Kladrubech se chovem koní zabývají přes 400 let. V roce 1579 císař Rudolf II. chovu udělil statut císařského dvorního hřebčína. Kladrubský hřebčín a kmenové stádo běloušů je od roku 2002 národní kulturní památkou. Česká republika usiluje i o to, aby byl zapsán na prestižní seznam UNESCO.