Na poslední chvíli, ale přeci. Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem stačil doslova pár minut před vypršením lhůty podat svou žádost o poskytnutí dotace z prostředků Evropské unie.

Nejde rozhodně o žádnou malichernost. Ve hře jsou řádově stovky milionů korun, které mohou pomoci s nutnou obnovou areálu hřebčína.

Na poslední chvíli

Ještě před nedávnem se zdálo téměř nemožné, aby hřebčín stačil svůj projekt s žádostí o evropské peníze doručit včas, tedy do šestnácté hodiny dne 26. října. Pardubický kraj, který podpořil přípravy projektu čtyřmi miliony korun, dokonce počátkem října vydal prohlášení, v němž byl hluboce znepokojen tím, že za tři roky příprav se nikam výrazně nepokročilo. Pokud by se nedosáhlo na dotace, mohlo by to mít podle kraje katastrofické důsledky pro hřebčín.

I ministerstvo zemědělství, které je zřizovatelem hřebčína, připouštělo, že žádost o dotace by mohla být v ideálním případě podána ještě letos. Jenže ministerstvo kultury se rozhodlo uzavřít podávání přihlášek do posledního říjnového čtvrtka.

Po rázném finiši se však projekt obnovy kladrubského hřebčína mezi žádostmi o dotaci jako zázrakem objevil.
„Hřebčín v Kladrubech opravdu žádost stihl podat. Byla založena příspěvková organizace, která žádost podala,“ uvedl včera Ondřej Veselý z odboru komunikace ministerstva zemědělství.

„Včasné podání žádosti je výsledkem intenzivních jednání mezi ministerstvy kultury, zemědělství a hřebčínem. Jednání o formě, na jakou do budoucna transformovat hřebčín, byla složitá a dlouhá a bylo třeba vyjasnit řadu bodů,“ vysvětlil časový skluz mluvčí ministerstva.
Podle ministerstva kultury nyní projdou všechny přihlášky procesem, který bude zjišťovat, zda mají všechny vyžadované náležitosti.
V nejbližších dnech by pak mělo ministerstvo vydat zprávu o tom, jak příjem žádostí v této fázi dopadl.

Žádají o 300 milionů

Projekt Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem, který zahrnuje na šest desítek stavebních objektů – od stájí až po zámek a kostel, počítá s obnovou stájí a dalších budov včetně cest a krajiny.

V nevyužitých sýpkách se plánuje zřízení moderního muzea, veřejnosti by měla být nabídnuta i prezentace starých řemesel.
Obnovit by se mělo též dvacet kilometrů bílých historických ohrad, které jsou pro hřebčín typické. Výše dotace, o kterou hřebčín usiluje na svou obnovu, činí 300 milionů korun. Zda je opravdu získá, ukáže čas.