„Práce na rekonstrukci hrobky by měly být hotové do konce srpna. Na začátku září bude slavnostně odhalena," sdělil předseda Společnosti Jana Pernera Jiří Kotyk.

Zub času hlodal…

Rodinná hrobka Jana Pernera na Městských hřbitovech v Pardubicích je autorským dílem renomovaného architekta Ladislava Machoně.
Přestože je podle odborníků postavena velmi kvalitně, zub času ji přesto poškodil.

Nezisková organizace Společnost Jana Pernera se proto rozhodla v roce, kdy se slaví 200 let od jeho narození a připomíná 170 let od jeho úmrtí, hrobku opravit a slavnostně ji předat veřejnosti.
První průzkumné práce na hrobce byly provedeny už v červnu, teď o prázdninách se začne s konkrétními restaurátorskými a rekonstrukčními pracemi.

„Udělali jsme cenovou nabídku, navrhli určitý postup a nyní už se těšíme na to, že práci dobře odvedeme a že výsledek bude sloužit další dlouhá léta," řekl při podpisu smlouvy Vlastimil Nešetřil, jednatel skutečské firmy, jež bude Pernerovu hrobku opravovat.

Zajímavý projekt

„Jde o zajímavý projekt, protože je krajový a má význam pro dopravu. A my dopravní stavby děláme, i když ne úplně železniční. Občas ale rekonstruujeme nějaké to nádraží nebo most. Ani architektura Ladislava Machoně nám není daleká," přiznal Vlastimil Nešetřil.