V pondělí večer nechyběl na zahájení patnáctých Českých akademických her na pardubickém zámku.

„Vždycky se říkalo, že Pardubice jsou městem sportu. Jsem rád, že Akademické hry se letos konají právě tady. Myslím si, že na ně dobře naváže olympijský park a že je to dobrý důkaz toho, že se tu sportu připisuje značný význam,“ sdělil Martin Doktor, který prožil část svého života v Pardubicích a Sezemicích.

Cílem olympijských parků je přenést vrcholový sport blíže k lidem a motivovat je ke sportování. „Měl jsem možnost mluvit s lidmi, kteří připravují pardubický olym-pijský park a navštívil jsem i některá sportoviště. Oprav-du se mi líbí, jak to Pardubice pojaly,“ řekl Deníku vedoucí české olympijské výpravy do Ria. Ten má nyní hodně práce s posledními přípravami na letní olympiádu. Český olympijský výbor momentálně dává dohromady finální nominace, které přichází v podobě návrhů z jednotlivých sportovních svazů.

„Počet sportovců, který může na olympiádu vyjet, je daný. Problém je dostat tam dostatečný počet těch, kteří je budou doprovázet a zajistí jim maximální servis. Je těžké vejít se do kvót,“ prozradil šéf české výpravy.

Na srpnovou olympiádu se, ale i přes náročnou práci, která ho tam čeká, těší. Hlavně kvůli atmosféře.

„Věřím, že Brazilci uspořádají krásné hry. Nikoho ale nemusí mrzet, když tam nebude osobně. V televizi nebo v olympijských parcích to podle mého názoru budou nejhezčí hry vůbec, vzhledem k prostředí, které Brazílie nabízí,“ dodal Martin Doktor.

Kateřina Koutná