To tu doopravdy ještě nebylo. 'Squateři' včera obsadili střechu pardubického divadla. Nešli ji však obydlet, ale rozeznít. Koncert nad věcí a nad náměstím hostil totiž výběr východočeských muzikantů.
„My tomu řikáme pirátský swing. Je to takový ulítlý nápad, jak dostat muziku k lidem. A těm, co nás přišli navštívit a dokonce si i zatančit, bych moc rád za všechny poděkoval,“ vzkázal moderátor a zpěvák Jiří Ševčík, který hudební squat na střeše divadla zorganizoval.
Pirátský swing
„Slovo squat padlo poprvé úplně žertem, nechtěli jsme pořádat nic ilegálního, ale nakonec ten punc záhadnosti vzbudil docela velkou vlnu zvědavosti, tak jsme u toho zůstali,“ řekl Ševčík, který spolu s hudební formací, vytvořenou speciálně pro tento večer a složenou z vybraných hudebníků – od filharmoniků po rockery – zahrál pro desítky posluchačů na náměstí Republiky swingové melodie.
JIŘÍ ŠEVČÍK (*1973)
Rak z polabské nížiny vystudoval pardubickou Státní Konzervatoř, hlavní obory trubka a dirigování.
Po dokončení vzdělání ve Spojených státech nastupuje v roce 1993 do rádia Panag a zároveň působí jako dirigent Pardubického dětského sboru. Od roku 1995 vystřídá mikrofon několika rockových formací, ale současně studuje sólový zpěv u prof. Jany Hamplové a vystupuje i se svým recitálem za vlastního klavírního doprovodu.
V letech 1995 – 2002 působí jako moderátor a šéf programu rádia Life (po krátké stáži na amerických rádiích Radio Star KIOA a MIX 105 WMXV v letech 1996-2000 pravidelně vítězí v hlasování posluchačů a nejoblíbenějšího moderátora východních Čech), věnuje se dabingu a moderaci hudebních pořadů (vč. cizojazyčných rozhovorů např. s Richardem Norrisem, Underworld, Paul Van Dykem a dalšími) na TV Galaxie (později TV3) a psaní scénářů.
V roce 2001 začíná zpívat s respektovaným jazzovým triem Vojtěcha Eckerta a hradeckým Big Bandem Aldis.
Rok 2003 přináší další krok, jeho hudební dráha pokračuje nabídkou místa sólového zpěváka v Big Bandu Felixe Slováčka, kterou Jiří s potěšením přijímá a s respektovaným tělesem vystupuje doma i v zahraničí. V roce 2004 je pozván k vystoupení v rámci Queen party 2004, velkého charitativního koncertu, pořádaném v německých Drážďanech skupinou Queen k uctění památky Freddieho Mercuryho. Zde se Jiří (jako jediný Čech) objevil na pódiu po boku hvězd evropského hudebního nebe s Mercuryho písní Love Of My Life …
Na jaře 2005 se (společně s Felixem Slováčkem) stává autorem scénáře a dramaturgem projektu Nebe plné hvězd, swingového turné k 60. výročí konce 2. světové války. V nabitých halách osmi českých měst v květnu téhož roku se za doprovodu Slováčkova Big bandu v rolích sólistů této šňůry představili Jiří Korn + 4TET, Leona Machálková, Tomáš Savka, Kateřina Brožová a další umělci.
Jiří se ujal nejen moderace, ale vystoupil i jako pěvecký sólista. Nedlouho poté přijímá nabídku Leony Machálkové k dramaturgické spolupráci na jejím novém (a právě swingovému žánru věnovaném) albu „Voda divoká“.
Rok 2005 přináší Jiřímu čilé koncertování, nejen jako oficiální sólista Big bandu Felixe Slováčka, ale i královéhradeckého Big bandu Aldis (četné jazzové festivaly, swingové cykly…atd.), moderuje česky i anglicky akce všeho typu (od módních přehlídek a miss přes mezinárodní hudební festivaly a tiskové konference až po sportovní gala a tuningové show) a realizuje kvantum mediálních, promo a image kampaní pro klienty svého portfolia i zadavatele „zvenčí“.
Rok 2008 znamená pro Jiřího další výzvu coby performera. Světoznámá skupina Queen vyhlašuje celosvětovou pěveckou soutěž Q Talent, kde se z několika tisíc zpěváků probojovává až do finále a nejenže končí na bronzové pozici, ale si i zazpívá za doprovodu koncertní sestavy Queen na koncertě pro tisícihlavé britské publikum. Jako jediný neimituje Freddieho Mercuryho a se svojí swingovou verzí písně Crazy Little Thing Called Love u poroty boduje (dle slov jednoho z jejich členů) „jako Frank ve Vegas“. Brian May a Roger Taylor Jiřímu předávají pohár a diplom, plus (jako příjemný bonus) pozvání do backstage kteréhokoli z jejich koncertů ve světě.
Na soutěži v briském Bristolu je i osloven Mikem Moranem, světoznámým skladatelem a producentem (Freddie Mercury – album Barcelona, dále Rod Stewart, David Bowie, Ozzy Osbourne a další) s nabídkou možné spolupráce. O měsíc později tedy Jiří opět míří do Anglie, tentokráte přímo do Mikova studia u Londýna. Jiřího nahrávky Morana zaujaly, přichází nabídka, jež se neodmítá – účinkování za Mikova klavírního doprovodu na speciální VIP akci na počest Mercuryho nedožitých narozenin ve švýcarském Montreux na podzim téhož roku.
Dvoutisící devátý přináší Jiřího kompilační CD nosič Swing! a řadové album De-Lovely Things. Na něm se objevuje exkluzivní skladba New York At Christmas, kterou napsal a Jiřímu věnoval slavný newyorský skladatel Richard Currier (spolupracoval s velikány jako Frank Sinatra či Tony Bennett). A pak že Facebook je k ničemu… tam se oba pánové totiž setkali. Curriera na internetu zaujaly Jiřího písně a nabídkou na spolupráci mu tak vysekl nevídanou poklonu. Zmíněné album spatřuje světlo světa v prosinci, o Jiřím píší noviny, vysílají rádia a natáčí TV Nova. Následuje vánoční turné s big bandem a Jiřím Stivínem a před Silvestrem americký autor úspěšný rok navíc korunuje příslibem zkomponování dalších písní na Jiřího příští album…
Do dnešního dne opakovaně koncertoval v ČR, Německu, Polsku, Holandsku, Turecku, Francii, Chorvatsku, Švýcarsku, Tunisku a USA.
Řekli o něm:
"Jirka Ševčík je skvělý muzikant, zpěvák a toto spojení je už vzácný předpoklad pro jeho kariéru. Je ctižádostivý, pilný a pracovitý, což mu umožňuje zpívat skladby nejen rockového charakteru, ale i větší celky sinatrovského typu. Je na něm vidět, jak ho to baví a těší, no, a tuto radost dovede předat i dál svým posluchačům. Věřím, že o něm ještě uslyšíme."
Felix Slováček
„Charismatický zpěvák, s nímž je radost spolupracovat!“
Leona Machálková