Neobvykle rudý či až nahnědlý Měsíc bude nevysoko nad jihovýchodním obzorem. Fáze úplného zatmění potrvá přes 100 minut, což činí z tohoto měsíčního zatmění jedno z nejdelších v tomto století. Je to také jediné úplné zatmění Měsíce, které budeme moci z našeho území pozorovat až do roku 2015.

„Pardubická hvězdárna zve veřejnost na pozorování tohoto mimořádného úkazu od půl deváté večer do půlnoci,“ láká na pozorování tohoto úkazu tiskový tajemník Astronomické společnosti Pardubice Petr Horálek.

Zatmění Měsíce vzniká při průchodu našeho kosmického souseda zemským stínem. Teoreticky by k úkazu mělo dojít pokaždé, když je Měsíc v úplňku a nachází v tu dobu přesně na opačné straně oblohy než Slunce.

„Do roka však nastanou maximálně tři měsíční zatmění,“ upřesnil Horálek. Podle něj je to způsobeno tím, že dráha Měsíce je vůči rovině zemské dráhy skloněna o přibližně 5° a zemský stín na obloze pokrývá ve vzdálenosti Měsíce kruhovou plochu o průměru jen 1,5°. Měsíc proto zemský stín častěji mine a k žádnému zatmění nedojde.

Měsíc vyjde pozítří nad pardubický jihovýchodní obzor ve 21:09 hodin letního času a úplné zatmění začíná o necelou čtvrthodinu později, tedy ve 21:22 hodin. „Při začátku úkazu bude ještě světlo, ale Měsíc bude pozvolna stoupat a soumračná obloha tmavnout. Maximální fáze zatmění připadá na 22:13 hodin,“ zve na středu do pardubické hvězdárny Petr Horálek.