Hypotéka, úvěr na bydlení, který lze využít na koupi, rekonstrukci nebo výstavbu nemovitosti.
Slovo, skloňované dnes v souvislosti se stavebním boomem či na trhu nemovitostí všemi pády. Podle odborníků je stále jednodušší ji získat. Banky se totiž neobávají rizik, která hrozí například u spotřebitelských úvěrů.

„O úvěry na bydlení je všeobecně zájem pořád stejný jako v minulosti. Učíme se totiž obchodovat s nemovitostmi, prodávají se staré byty, kupují se nově postavené, a většina lidí řeší tuto skutečnost finančně právě hypotékami,“ řekl Pardubickému deníku holický finanční poradce Lukáš Horský.
Podle něj je stále jednodušší hypotéku získat. „V rámci konkurence se banky snaží vyřizování hypoték zjednodušovat a postupně tak odpadá papírování. Každým rokem se také prodlužuje historie úvěrových produktů a statistiky tak radí, co si banky mohou dovolit a kde mohou třeba klientovi ustoupit,“ vysvětlil Lukáš Horský a dodal, že na druhé straně hraje velkou roli i minulost klienta, respektive údaje o tom, jak splácel či nesplácel své případné závazky v minulosti.

„Všechny banky mají přístup do bankovního registru klientských informací, kde sledují historii úvěrových vztahů jednotlivých lidí a podle toho se chovají. Pakliže klient dříve řádně splácel, má výhodu, pokud ne, je to pro něj přitěžující okolnost a může se stát, že hypotéku nedostane,“ uvedl poradce Lukáš Horský. Jestliže ale máte dostatečné příjmy a zajištění, nemají banky důvod peníze půjčit. „U hypoték cítí bankovní ústavy menší riziko než třeba u spotřebitelských úvěrů. Klienti ručí nemovitostí a svoji roli hraje i fakt, že nechce nesplácením přijít o střechu nad hlavou,“ dodává Lukáš Horský.
Byť sazba hypotečních úroků za poslední rok vzrostla, jsou splátky stále únosné.

„Podle mých zkušeností nemají lidí zásadní problémy se splácením, i když úroková sazba narostla o více jak jedno procento,“ pravil Lukáš Horský. Samy o sobě ji určují banky, státem není nijak garantovaná. V případě, že narůstající úroková sazba přivodí klientovi problémy se splácením, lze využít přefinancování hypoték.

„Přefinancování vlastně znamená, že my za klienta hypotéku doplatíme a on pak svůj dluh splácí nám,“ sdělil obchodní ředitel holické pobočky Českomoravské stavební spořitelny, která jako jedna ze stavebních spořitelen u nás tuto možnost nabízí.
„Zájem klientů o přefinancování je dost velký, a to i z toho důvodu, že máme neměnné úroky,“ dodal Beneš.
Navíc není vyřízení toho způsobu doplacení hypotéky nijak „papírově“ náročné.

„V zásadě jde o jednodušší postup, než při získávání hypotéky. Často totiž není třeba dokládat odhad nemovitosti, na kterou si klient hypotéku bral, neboť výše námi půjčené částky může být nižší než původní výše hypotéky. Jestliže mu totiž banka půjčila, je to směrodatné i pro nás,“ zakončil Milan Beneš, podle kterého valná část hypoték na Holicku směřuje do výstavby nových rodinných domů.

(Lukáš Peška)