Zdá se, že ani při příprava revitalizace parku Na Špici by nemusela jít úplně hladce. Projekt sice nevzbuzuje takové vášně jako oprava Tyršových sadů, ale přesto se najdou kontroverzní místa, jak ukázalo středeční veřejné projednávání.

Otazníky tradičně vzbuzuje počet vykácených stromů, hlavní spor se ale patrně bude točit kolem využití vodní plochy Čičáku. Zatímco projektant má představu Čičáku jako rekreační zóny, na které bude například možnost projet se na loďce, odpůrci tohoto návrhu chtějí, aby vodní plocha byla klidovou zónou. Důvodem je prý výskyt vzácných vodních ptáků hnízdících v rákosí u Čičáku.

„Víme, že tam jsou některé vzácné druhy živočichů. V tomto případě bude ovšem záležet na vyjádření krajského úřadu, které pro nás bude závazné,“ vysvětlil náměstek pardubické primátorky František Brendl, který má revitalizaci parku na starosti.

Odpůrci kácení

Na přetřes přišla i otázka kácení dřevin, kterých je v současnosti Na Špici celkem 1073. Kácet se určitě bude 114 stromů, které jsou v kritickém stavu, dále také 19, které zmizí z pěstebních důvodů. Plánovaným stavbám by mělo ustoupit 39 dřevin. Odpůrci kácení však jsou po sporech o Tyršovy sady vůči městu krajně podezřívaví, a tak požadují podrobnou vizualizaci, podle které by bylo jasně rozpoznatelné, které stromy budou pokáceny.

„Taková vizualizace by měla být k dispozici příští týden. V současnosti na ní pracuje dendrolog,“ pravila Karolína Koupalová z odboru hlavního architekta.
Dalším bodem, okolo kterého se točila středeční diskuse, bylo malé pódium, které má vzniknout na zbytcích bývalé skautské klubovny. Vedení města plánuje, že by se zde mohly konat komorní kulturní akce, ze hry ovšem není ani myšlenka přesunout do parku Na Špici populární letní kino, které bude patrně muset ustoupit opravám v Tyršových sadech.

Bojí se hluku

I tento návrh má své odpůrce, kteří se rekrutují pravděpodobně hlavně z obyvatel nedaleké Labské ulice, kteří se obávají hluku.
„Nepočítáme s tím, že by se tam konal nějaký třídenní rockový festival. Představoval bych si spíše, že zde pod širým nebem zahrají nějaké country nebo folkové kapely,“ uklidňoval občany náměstek Brendl.

Pokud půjde vše dobře měla by revitalizace parku začít koncem letošního roku a hotovo by pak mohlo být někdy začátkem roku 2013. Ne všechny plány bude ovšem možné realizovat jako součást Integrovaného plánu rozvoje města (IPRM) a tedy za evropské peníze. Z IPRM se nebudou moci realizovat třeba ostrůvky s herními prvky, odbahnění Čičáku nebo lávka přes Labe.

Naopak součástí projektu jsou třeba lávka přes Chrudimku, která park spojí s historickým centrem města, nový mobiliář či pavilon. Projekt vyjde na 39 milionů korun.

Lukáš Dubský