Přesto přibývá rodin, které před problémem neutíkají a své příbuzné ušetří života v ústavu.

Pro ty, co se o blízké starají v domácích podmínkách, jsou tu takzvané odlehčovací služby. Ty jim umožní odjet na dovolenou, anebo vyřešit své vlastní zdravotní problémy. Klienti zde mohou pobývat až tři měsíce. V jakém prostředí se ocitnou a kdo o ně pečuje, to mohla veřejnost vidět včera v Domově Simeon v Horním Jelení na dnu otevřených dveří.

„V současné době máme 
z důvodu nečekaných odchodů, jejichž důvodem byla hospitalizace a přechod do domova důchodců, volné jedno místo pro muže a dvě pro ženy," přiblížila obsazenost zařízení jeho koordinátorka Kateřina Filipová.
Místa pro osoby se zdravotním postižením, která jsou jen čtyři, mají obsazena.

Personál se snaží, aby 
u klientů zůstaly zachovány a případně se i rozvíjely dovednosti, s nimiž do domova přišli. Kromě celodenní stravy a čtyřiadvacetihodinové obslužné péče se proto věnuje i procvičování motoriky a paměti. Součástí života v domově je také předčítání denního tisku či nácvik chůze.

„Pořádáme procházky do okolí, pečeme, tvoříme, zpíváme, hrajeme společenské hry, navštěvujeme pondělní bohoslužby v místní kapli a klienti mají i možnost zahradničit v bylinkové zahrádce," popsala pro Deník Kateřina Filipová.

Klient odlehčovací služby nebo jeho rodina hradí služby v plné výši. Jeden den i se stravou stojí 360 korun. Dále se účtuje fakticky provedená péče klientovi podle jeho zdravotního a psychického stavu, což jsou dvě koruny
za minutu.