Za přítomnosti vojenských leteckých špiček i ministra obrany Alexandra Vondry bylo v úterý dopoledne na pardubickém letišti slavnostně otevřeno Taktické simulační centrum. To se tak stalo součástí Centra leteckého výcviku (CLV), které v Pardubicích funguje již od roku 2004.

Taktické simulační centrum má za úkol testovat začínající piloty, na čem jsou v budoucnu schopni létat. „Během výcviku dojde k rozřazení. Někdo bude dále pokračovat na stíhačkách, jiní budou pilotovat vrtulníky či dopravní letadla,” sdělil jeden ze zaměstnanců CLV.

Přestože hlavní budova byla před objektivy kamer a fotoaparátů médií utajena, další místa si novináři v úterý prohlédnout mohli. Pro laika byly bezpochyby nejzajímavější letecké simulátory. Jeden z pilotů na něm dokonce předvedl s vrtulníkem flop. Manévr však nevyšel a pilot havaroval. „Pilot zemřel” - objevilo se ihned na monitoru počítače. Pro děti holdující počítačům by to bylo jen jedno z mnoha „Game over”! Pro piloty je to však poučení pro příště.

Na zdejších leteckých simulátorech lze kromě stíhaček, které používá česká armáda, tedy JAS 39 či Alka, nastavit například také F-16, MIG-29 či třeba SU-27.
Přestože otevření tohoto centra předcházela zvěst, že je určeno výhradně pro cizí piloty, v úterý to vedení centra vyvrátilo. „Toto simulační centrum je určené hlavně pro české piloty. Do budoucna je však možné, že najde využití i pro zahraniční vojáky.” Ministr obrany Alexandr Vondra však již tak zásadní nebyl.

„Počítáme s tím, že když tady cvičí Afghánci, že tady budou létat také Američani…” Vondra zdůraznil, že armáda stíhačky potřebuje. „Je to mimo jiné otázka suverenity,” uvedl. Tímto prohlášením rozhodně nepotěšil zhruba patnáct demonstrantů, kteří přišli před hlavní bránu vojenského letiště vyjádřit s novým centrem svoji nevoli.