Většina ze šesti základních škol v Chrudimi státem placené připojení využívala, nyní výdaje za internet budou platit ze svého. "V rozpočtu se s tím nepočítalo a nevíme si s tím rady. Každá škola musí najít peníze u sebe, menší částky by byly schopné utáhnout samy, případně si na ně vydělat pronájmy prostor a podobnými aktivitami. Že by zůstaly bez internetu, to už dnes není možné, je to nezbytná součást výuky," řekl vedoucí odboru školství a kultury chrudimské radnice Ivan Slejška.

Ministerstvo školství provoz internetu přestalo platit na začátku roku a svůj dluh za první pololetí nezaplatilo. Telefónica ještě září a říjen platila ze svého, ale další sponzoring státu již odmítla. Školám firma nabídla, že jim internet zajistí i nadále, tentokrát už ovšem za úhradu.

Pro některé školy budou poplatky za připojení citelnou ranou. "Postihne nás to hodně. Budu se snažit sehnat peníze a dokud je budu mít, budeme si internet platit. Při našich asi 25 počítačích nás to vyjde asi na 2800 korun měsíčně, tedy zhruba 30.000 korun za školní rok. Kvůli tomu nebudeme moci dávat tolik peněz za pomůcky, na nich to bude dost znát," uvedl ředitel chrudimské Základní školy v Husově ulici Jaroslav Víšek.

Část ze 17 pardubických základních škol státem placený internet používá, jak jejich nově zvýšené náklady na připojení pokrýt, zatím město neví. "Uvidíme, zda bude možnost získat slibované granty prostřednictvím krajů, ale s řediteli to teprve budeme řešit," řekla vedoucí odboru školství magistrátu Jaroslava Zemánková.

Radnice v Ústí nad Orlicí se rozhodla, že svým základním školám na jejich zvýšené náklady přispěje. "Všem našim čtyřem školám, které byly připojené přes státní program Internet do škol, jsme navýšili provozní rozpočet v průměru o 20.000 korun ročně na školu. To by jim mělo stačit, aby využívání internetu nemusely omezovat," uvedla vedoucí odboru školství, kultury, mládeže a tělovýchovy Marie Šimková.

Část základních škol bezplatné připojení nevyužívala a musela se s výdaji na internet vyrovnávat po svém. "Měsíčně platíme asi 5000 korun, máme v síti s neomezeným přístupem kolem 55 počítačů. Není ale problém si na to vydělat, máme příjem z vedlejší činnosti, pronajímáme část našich prostor," řekl ředitel chrudimské Základní školy U Stadionu Jindřich Vyhnánek.