Vznikne na třídě Míru pěší zóna? To je v současné době asi nejčastěji pokládaná otázka v Pardubicích. Před měsícem pardubické zastupitelstvo opravu třídy Míru a její přeměnu v pěší zónu schválilo. Opozice však dala dohromady 22 podpisů zastupitelů, kteří chtějí, aby se návrh vrátil zpět k projednání. Stane se tak na zasedání v úterý 24. ledna.

Na internetu byly mezitím spuštěny webové stránky, na kterých občané mohli prostřednictvím ankety vyjádřit svůj názor. Ve středu ale byla anketa napadena cíleným útokem, a tak byla předčasně ukončena. „Výsledky ankety se bohužel nenávratně zkreslily a nejsem schopen anketu obnovit do stavu, který bych mohl vydávat aspoň za přibližně pravdivý. Věděl jsem, že toto riziko hrozí, ale naivně jsem doufal, že to nebude nikomu stát za to,“ prohlásil autor webových stránek Miroslav Seiner, který původně chtěl zastupitele o výsledcích ankety informovat.

Vyjádření názoru

Stránky neprosazují žádnou z variant řešení, ani nezastupují žádnou názorovou či zájmovou stranu. „Tato anketa byla moje zcela osobní iniciativa. Byla to reakce na oznámení, že se o podobě třídy Míru bude v pardubickém zastupitelstvu znovu hlasovat. Vím, že se řada občanů Pardubic již dříve nějakým způsobem vyjádřila a že se už uskutečnily určité průzkumy. Měl jsem ale pocit, že stojí v této situaci za to umožnit alespoň těm, kteří o to stojí, aby se k věci znovu vyjádřili,“ uvedl Miroslav Seiner.

Po celou dobu trvání ankety až do jejího napadení měla výrazně nejvyšší počet hlasů možnost co nejvíce zachovat současný stav, tedy zásadní věci neměnit, jen opravit povrch chodníku a dlažbu, ale zachovat plný provoz městské hromadné dopravy (MHD) a zásobování. Na druhém místě byla možnost pěší zóny kombinované s cyklisty po celé délce od Afi Palace k Zelené bráně. Radikální pěší zóna bez cyklistů po celé délce byla ještě ve středu dopoledne v anketě na třetím místě a na první místo ztrácela více než třetinu celkového počtu hlasů.

Na stránkách stále zůstala aktivní diskuze, kde se objevilo hned několik reakcí obyvatel Pardubic. „Pojďme třídu Míru zvelebit, opravit a nevrážejme milióny do megalomanského projektu vymístění trolejbusů a kol z této ulice. Nemusíme mít pěší zónu jenom proto, že ji mají jiná města. Navíc není úplně pravda, že žádnou nemáme, máme například část Pernštýnského náměstí a jeho okolí, Karlovinu a další. Některé domy na třídě Míru jsou krásné, ale z některých při nejlepší vůli bulvár nevybudujeme,“ napsal do diskuze jeden z návštěvníků stránek.

„Myslím si, že by bylo dobré zároveň s řešením třídy Míru přemýšlet už od začátku o jejím případném kulturním využití. Letní divadelní představení či sochařská výstava může přilákat kolemjdoucí. Nemusíme se dívat pouze na bezduché výkladní skříně obchodu,“ konstatoval na internetu další uživatel.

Evropské dotace

Podle pardubické primátorky Štěpánky Fraňkové se dá předpokládat, že na třídě Míru zůstane provoz MHD alespoň částečně zachován.
Náklady na rekonstrukci se odhadují asi na 150 milionů korun a až 85 procent by měly pokrýt evropské dotace. Stavět by se mělo začít nejdříve na konci roku. Kvůli splnění podmínek dotace by měla být stavba hotova do konce roku 2013.

Lenka Štěpánková