Seriál inventura radnice 2010 - 2014

Analýzy, ankety a zajímavosti najdete v úterním (11.08.2014) vydání Pardubického deníku na straně 2

Plány do budoucna? Prioritami v Sezemicích bude asi v následujících letech dobudování cyklostezky do Počápel či stavba bioplynové stanice.

V posledních čtyřech letech si prý na své přišly především děti. „Z našich realizovaných akcí jsme asi nejvíce hrdí na částečnou rekonstrukci mateřské školy Pohádka Sezemice, kde i díky dotačním titulům bylo provedeno zateplení celého objektu a vyměněna okna. U školního areálu jsme přesně před rokem otevřeli velké dětské hřiště, které Sezemicím jistě chybělo," nechal se slyšet starosta Sezemic Martin Staněk, který je ve své funkci od ledna 2013.

Výrazně se prý také snížila kriminalita ve městě i v blízkých obcích a služeb sezemických strážníků využívá stále více okolních obcí.

Za problém ovšem někteří lidé považují dopravu. „Uvítala bych vybudování obchvatu okolo Sezemic, protože je tu nadměrný provoz a člověk tu jen tak nepřejde přes silnici," uvedla obyvatelka Sezemic Milena Kuplířová.

Jenže s nadměrnou dopravou město podle starosty příliš nezmůže. „Tam jsme v tuto chvíli malými pány. Hlavní tah na Vysoké Mýto je opravdu velice přetížený a jen všichni doufáme, že současná politická reprezentace bude realizovat několik let slibovanou rychlostní komunikaci R35 a přivaděč z Pardubic na tuto komunikaci by se stal vlastně tolik žádaným obchvatem Sezemic. Vždyť denně tudy projíždí více než tři tisíce automobilů," posteskl si Martin Staněk.

Budou semafory?

Jako jednu z možností, jak zlepšit dopravní situaci ve městě, uvádějí místní stavbu světelné křižovatky.
„V současné době jednáme s Ředitelstvím silnic a dálnic a Pardubickým krajem o možnosti realizace světelné křižovatky od Holic a od Rokytna. Snad se nám podaří tento projekt v brzké době realizovat, i když většina prostředků na tuto akci by musela být hrazena z rozpočtu města," podotkl starosta Sezemic.

Dalším projektem, se kterým vedení města do budoucna počítá a který se v tomto volebním období nestihl, je dokončení cyklostezky do Počápel. „Z důvodu výkupu části pozemků se nám zatím nedaří dokončit tuto cyklostezku. Nevzdáváme to, protože tato komunikace je velice frekventovaná a my máme zájem zvýšit bezpečnost cyklistů v tomto kritickém úseku," dodal Martin Staněk.

Tisíc podpisů

Diskutovaným tématem je v samotných Sezemicích rovněž stavba bioplynové stanice, která by mohla zpracovat až 16 tisíc tun odpadu ročně. Místní stavbě příliš nakloněni nejsou. Na podzim roku 2012 vznikla dokonce petice proti samotné výstavbě. Petici podepsalo více než tisíc obyvatel Sezemic a okolních obcí. Zastupitelstvo tedy rozhodlo, že výstavbu nepodpoří.

„Je třeba si uvědomit, že dohody s Evropskou unií zavazují Českou republiku k omezení množství odpadu, který se skládkuje, a to do roku 2014 pod hrozbou sankcí. Dříve nebo později to budou města muset řešit," vysvětloval záměr výstavby stanice bývalý starosta Bohuslav Kopecký.