Seriál inventura radnice 2010 - 2014
Analýzy, ankety a zajímavosti najdete v úterním (26.08.2014) vydání Pardubického deníku na straně 2

Pořádný důvod k radosti může mít vedení radnice v Přelouči. Tam se totiž za uplynulé čtyřleté volební období podařilo ke zdárnému konci dotáhnout všechny projekty, které byly v plánu.
„Povedlo se nám vyčerpat všechny připravené finanční prostředky i dotace, které jsme dostali," uvedla starostka Přelouče Irena Burešová.

Rozšíření mateřské školy i jídelna

Největší radost má přitom starostka z toho, co se podařilo udělat pro děti. „Došlo k rozšíření mateřské školy v Kladenské ulici tak, že jsme mohli splnit požadavky všech maminek dětí od tří let. Kapacita školky se přitom navyšovala hned dvakrát. Pro žáky základní školy na Masarykově náměstí bude navíc od 1. září otevřena nová výdejna jídel," podotkla Irena Burešová.

V uplynulém volebním období byla v Přelouči postavena také nová radnice za 100 milio᠆nů korun, peníze na její výstavbu pocházely především z prodeje lesů. Kromě všech odborů a archivu se do nové stavby mohla přesunout také městská policie.

Rekonstrukce kina 
i nové zázemí

Zrekonstruováno bylo rovněž přeloučské kino, které tak nyní umožňuje i promítání filmů ve 3D kvalitě.

Kompletně nového zázemí se dočkali přeloučští hokejbalisté. Sedm milionů korun na jeho výstavbu přitom město získalo od státu jako výtěžek z loterií a her.
Přelouč se navíc v roce 2012 stala podnikatelsky nejpřívětivějším městem v celé České republice. O prvenství rozhodla dostupnost pracovní síly, pozemků a prostor pro podnikání a také vzdálenost od dálnice. Výborné hodnocení Přelouč získala především v přístupu veřejné sféry.

Co se ovšem řadě obyvatel Přelouče vůbec nelíbí, je stav některých chodníků. Konkrétně ten k nádraží už je opravdu ve špatném stavu.

Nový chodník by měl být v listopadu

„Chtěla bych vedení pochválit za úpravu komunikací, kašnu i náměstí. Chybí mi ale chodníky na nádraží, kde ho postrádají především matky s kočárky," poznamenala podnikatelka Irena Sojková.
Ani tento problém by ale neměl Přeloučáky trápit příliš dlouho. Podle našich informací by totiž chodník měl být opraven do konce listopadu.

„Chápu, že lidé kritizují stav chodníků, ale nebyly na ně peníze. Co se týče chodníku k nádraží, bylo již ukončeno výběrové řízení a smlouva je uzavřena. Právě dnes budeme stavbu předávat," vysvětlila Irena Burešová.

Krytý bazén? To by byla sebevražda

Často diskutovaným tématem je v Přelouči také výstavba krytého bazénu. Té se ale Přeloučáci nedočkají.

„Bazén určitě postavit nenecháme, nemůžeme si dovolit udržet jeho provoz. Na vlastní stavbu bychom sice asi dotace získali, ale provozní výdaje by byly osm milionů korun ročně, a to zkrátka nemáme. Byla by to pro nás ekonomická sebevražda," podotkla Irena Burešová.

Anketa, fotostřípky z Holic, složení radnice. Více podrobností najdete v úterním vydání Pardubického deníku na straně 2


Lenka Štěpánková