Loňský rok se v Pardubicích intenzivně řešila největší černá stavba regionu – Logistické centrum Zelená louka, která bez patřičných povolení začala vyrůstat na bývalém popílkovišti v Semtíně. Investor stavby za stovky milionů v novém roce věří, že se mu brzy podaří získat dodatečná razítka, která jejich projekt zlegalizují.

„Všechny požadované materiály jsme dodali k 14. prosinci loňského roku,“ uvedla včera Marta Kohoutková, která mediálně zastupuje společnost D+D Park Pardubice.

„Dodatečné stavební povolení na výhybnu je v právní moci. V případě dodatečného stavebního povolení na vlečku byla lhůta ukončena 30. prosince. U dodatečného stavebního povolení vodohospodářských staveb běží lhůta. A čekáme na zahájení čtvrtého hlavního stavebního povolení, které je na celý objekt,“ popsala aktuální stav všech řízení Marta Kohoutková.

„Doložili jsme vše, co bylo potřeba, a věříme v kladné vyřízení do konce ledna.“

Na dotaz, zda investor černé stavby obdržel od úřadů nějaké sankce, firma D+D Park Pardubice není konkrétní.
„Ohledně sankcí se zatím vyjadřovat nebudeme, nejsou ještě pravomocně rozhodnuty,“ řekla Marta Kohoutková.
Náměstek pardubického primátora Alexandr Krejčíř se nechce k černé stavbě logistického centra z pozice představitele samosprávy v tuto chvíli příliš vyjadřovat.

„Nechci to komentovat, protože je to věcí státní správy a ta to má plně ve své kompetenci. A řeší to,“ sdělil Krejčíř. Stavebník však podle něj musí splnit určité podmínky a požadavky, aby dodatečné stavební povolení vůbec získal. „Existuje bezpečnostní audit, který poukázal na závady. Pořád se točíme kolem příjezdové komunikace. Křižovatku se podařilo nějakým způsobem vyřešit, respektive Ředitelství silnic a dálnic se smluvně zavázalo k tomu, že do konce roku 2010 bude křižovatka zrekonstruována. Příjezdová komunikace ale vykazuje závady a stavební úřad určitě vyžaduje, aby byly odstraněny,“ poznamenal Alexandr Krejčíř.

O tom, že v Semtíně vyrůstá velkokapacitní hala – jedna z předpokládaných pěti – se veřejnost dozvěděla v létě loňského roku. V tu dobu již několik měsíců probíhaly práce na projektu Zelená louka, který začal vznikat na čtrnácti hektarech plochy. Přes výzvy stavebního úřadu ale výstavba horečně pokračovala bez řádných povolení.

Radnice nutila stavebníka k zastavení prací a hrozila, že mu nepronajme potřebné pozemky. Ty stavebník beztak již zahrnul do staveniště. Práce nakonec v areálu ustaly a radní na konci roku schválili firmě D+D Park Pardubice i pronájem pozemků.


Investorská firma svou černou stavbu zdůvodňovala tím, že projekt za necelou miliardu korun, který má přinést na 750 pracovních míst, by bez zahájení – i s rizikem sankcí za chybějící stavební povolení – mohl kvůli časové tísni ztroskotat.