V okolí ulice Na Spravedlnosti v Pardubicích vznikají stovky bytů, avšak 160 z nich možná bude mít problém s kolaudací. Investor Rezidence 1351, která vyrostla mezi Úřadem práce a sídlem Policie České republiky, chce část bytů dokončit v březnu, zbytek pak v létě, překazit mu to ale mohou kostky.

Kvůli dlažebním kostkám, které jsou položeny v přilehlém úseku ulice Na Spravedlnosti rezidence nesplňuje hlukové limity. Aby investor podmínku krajské hygienické stanice splnil a mohl byty zkolaudovat, musí položit tichý povrch. Tento záměr se ale střetává s projektem města, které se chystá území rekonstruovat několik měsíců poté.

Provizorní asfalt

„Investor přichází s návrhem, že by na kostky položil provizorní asfalt. Bude ho to stát milion a půl a za rok se tam opět bude kopat, protože je tam potřeba udělat novou kanalizaci,“ informoval zastupitel Petr Klimpl (ODS).

Podmínku ale investor splnit musí, bez kolaudace by si totiž lidé nemohli na byt vzít hypotéku.

„Jsou tím omezování hlavně lidé, kteří tam chtějí bydlet, protože na nezkolaudované bytové jednotky je nemožné čerpat hypoteční úvěr. Považuji za férové s investorem jednat tak, aby se obětí situace nestali vlastníci bytových jednotek,“ řekl zastupitel Karel Haas (ODS) a připomněl, že investor již na své náklady zrekonstruoval ulici Boženy Vikové Kunětické za 7,5 milionu korun a po dohodě s městským obvodem tam vybudoval také kontejnerová stání.

Město ale od problému dává ruce pryč. „Developer má od hygieny podmínku udělat tiché povrchy. Problém je, že tato podmínka se potkala s naší rekonstrukcí, ale naplnit ji musí developer, není to problém, který lze přenést na město,“ vysvětlil primátor Pardubic Martin Charvát (ANO)

Optimističtější pohled na věc má starosta Dukly a radní za ANO Jiří Rejda. „Pořád doufám, že krajská hygiena odstoupí od tohoto požadavku, protože ví, že následně ulici zrekonstruuje město,“ nechal se slyšet Rejda. Pokud se tak nestane, bude muset investor položit asfalt, který mu město o pár měsíců později rozkope.

Nový investor. Nová dohoda?

Původně měl rezidenci stavět investor, který městu přislíbil více než 15 milionů na rekonstrukci ulice. Jenže pak se investoři vystřídali a z dohody sešlo. „S novým investorem město o investicích do dopravy nejednalo,“ uvedl Klimpl.

Setkat se se všemi investory v lokalitě plánuje vedení města v lednu, další byty se staví naproti krajskému ředitelství policie. Město chce začít rekonstruovat již koncem příštího roku, jelikož již nyní je v okolí problém s parkováním a po zkolaudování velkého množství bytů se dopravní situace ještě zhorší. „Na úkor chodníkové části, která tam je zbytečně široká, bude navýšen počet parkovacích míst o desítky, udělá se nová kanalizace a také velkokapacitní cyklostezka,“ upřesnil Rejda.

Úprava se dotkne i ulice S. K. Neumanna, na níž přibudou dvě světelné křižovatky. Ty zjednoduší vyjíždění řidičům napojujícím se z ulice Pichlova a také z ulice Na Spravedlnosti.

Nepředstavitelný dopravní chaos

Rekonstrukce je klíčová také pro opravu nadjezdu Kyjevská, která velmi omezí dopravu u Pardubické nemocnice. Auta tak budou jezdit právě přes Višňovku. „Dojde k dopravnímu kolapsu, který si neodkážeme představit. Městský obvod Pardubice V to neskonale zatíží,“ upozornil Rejda a apeloval na ostatní zastupitele, aby bylo území rekonstruováno ještě před tím, než začne rekonstrukce nadjezdu u nemocnice. Ten se má začít opravovat v roce 2021 společně s rekonstrukcí železničního uzlu, který si také vyžádá výluku.