Loučení na Pernštýnském náměstí

Na historickou dlažbu před radnicí, která pamatuje již odjezdy pardubických dragounů a husarů do válek minulých staletí, napochodovali 10. dubna vojáci v pískově zbarvených maskáčích. Po rozvinutí bojové zástavy zní z tribuny projevy představitelů armády, města i kraje a nikdo z řečníků neskrývá, že tentokrát půjde opravdu o vysoce nebezpečnou misi. „Tam, kam jedete, to nebude jednoduché. Jednotlivé jednotky mnohonárodnostních vojsk mnohdy chtěné nejsou. Situace není jednoduchá, naopak, zhoršuje se. Hovoří se o tom, jestli vypukne občanská válka. Všichni víme, že už nějakou dobu probíhá,“ promluvil tenkrát do mikrofonu první náměstek ministryně obrany Martin Barták. „Cílem celé mise je situaci stabilizovat, udržet na nějaké rozumné míře. Nepochybuji a pevně věřím, že jste bezvadně vycvičeni, tak jako vaši předchůdci, kterých již tam bylo mnoho."

Jádro druhého kontingentu o počtu 89 osob tvoří především příslušníci 131. smíšeného dělostřeleckého oddílu z Pardubic. Mezi muži je i deset žen. Jejich úkolem bude po dobu čtyř měsíců především ostraha a ochrana spojenecké základny v provincii Basra. Do náročných pouštních podmínek se vydá i podpraporčice Pavla Doskočilová, která doma zanechává svého přítele, rovněž vojáka z povolání. „Co se dá dělat, je to moje povolání. Respektuje to,“ říká šestadvacetiletá žena, která bude v Iráku na pozici zdravotnice. Není přitom žádným nováčkem, jde už o její čtvrtou zahraniční misi. Dvakrát v Kosovu a již jednou v Iráku. „Bezpečnostní situaci znám, zatím se nebojím. Ale situace tam může být úplně jiná, takže ten strach můžu mít.“ Rodiče o ní mají obavy, ale jsou s tím smířeni a vytvořili jí podle jejích slov výborné zázemí. A její motivy, proč se dobrovolně přihlásila na nebezpečnou službu v poušti? „Říkala jsem to i na psychologických pohovorech – prostě mne to baví. Samozřejmě finanční část je také zajímavá.“

Podpraporčík Radek Švancara bude mít v Iráku větší díl odpovědnosti než řadový voják. Bude totiž velet celému družstvu. „Chtěl jsem jít do mise a těším se tam. Ale samozřejmě se těším i na to, až se v pořádku vrátím zpátky domů,“ říká. „Všichni. A až se potom tady společně setkáme v rámci nástupu. Moje motivace je především poznat zemi, kde jsem nikdy nebyl a kam bych se asi za normálních okolností nedostal,“ dodává.

Do Iráku i bývalý asistent senátorky

Druhý kontingent je tvořen především příslušníky dělostřeleckého oddílu z Pardubic a nebude mezi nimi chybět ani Tomáš Dvořák. Bývalý asistent senátorky Jaroslavy Moserové.

Že se Tomáš Dvořák před časem ocitl v uniformě pískové barvy při slavnostním nástupu na Pernštýnském náměstí, kde se kontingent oficiálně rozloučil před svým odjezdem, není zase až takové překvapení. Předtím, než se stal asistentem senátorky za Pardubicko, již v armádě působil. „V roce 1977 jsme nastoupil na střední vojenskou školu v Nitře. Tehdy my bylo patnáct šestnáct let,“ říká dnešní šestačtyřicátník. Po škole sloužil osm let u samostatného průzkumného praporu ve Vimperku „Tehdy elita,“ směje se Tomáš Dvořák, kterému ještě před listopadovou revolucí skončil závazek a vojenské sukno odložil. „Pak jsem se souhrou určitých okolností ocitl po boku paní senátorky Moserové, kde jsem jí dělal osm let asistenta. Od prvopočátku, kdy byla zvolena první místopředsedkyní tehdy prvního Senátu České republiky, až do samého konce.“ Potom, co senátorka zemřela, byl Tomáš Dvořák nějaký čas bez práce. Pak si řekl, že by se mohl zkusit vrátit zpátky do náruče armády.

„Ševče, drž se svého kopyta. Samozřejmě peníze jsou také určitě motivací,“ přiznává svůj návrat do uniformy. Ten ale nebyl tak jednoduchý. Musel absolvovat výběrové řízení, kde prošel psychickými, zdravotními a tělesnými testy. Posledně jmenovaný přitom nebyl žádnou selankou. „Pro mne samozřejmě byly nejtěžší tělesné testy. Musel jsem je opakovat. Celá příprava trvala půl roku, dokonce jsme si platil svého osobního trenéra. Měl jsem sto šestnáct kilo a z nich jsem se dostal na devadesát čtyři. Čtyřikrát týdně jsem chodil do posilovny a cíleně jsem se připravoval na znovuvstoupení do armády, abych se opět stal profesionálním vojákem,“ říká Tomáš Dvořák a neskrývá, že v jeho případě byly motivací hlavně peníze.

„Já se vrátím v pořádku a s sebou přivezu všechny ostatní kamarády taky v pořádku,“ říká odhodlaně coby řidič obrněného vozidla a strážný k riskantnímu pobytu na vyhrocené irácké půdě, který stovku mužů a žen čeká. Podle něj stejně uvažují i ostatní vojáci a přes vtípky černého humoru si nikdo vážně nepřipouští, že by jednotku zasáhly nějaké ztráty na životech či zdraví.