Oproti loňskému roku je to propadák, sadaři v regionu jsou na tom ještě hůře než my, protože jim část úrody zničily kroupy," řekl Martin Vaněk ze společnosti Helot v Kojících na Pardubicku, která pěstuje švestky a jablka. Vaněk odhadl, že letos mají úrodu obou druhů o 20 procent nižší.

Podle některých sadařů letošní ztráty nepokryje ani vyšší cena jablek. Jaroslav Nevole z obce Svinčany na Pardubicku, který pěstuje třešně, višně, švestky a jablka na rozloze 120 hektarů, letos sklízí o polovinu méně jablek a o 30 procent méně švestek.

"Jablka sice mohu letos prodávat dráž, protože jich je málo nejen u nás, ale v jiných státech Evropy, ale ztráty mi zvýšené ceny stejně nepokryjí," řekl Nevole. Nedostatek jablek pocítí i zákazník v obchodě, podle něj je letos cena jablek vyšší v průměru o pět korun.

Letos mají lepší kvalitu například odrůdy Golden Delicious, Gloster, Šampion, hůře dopadly například odrůdy Rubín, Idared nebo Bohemia. "Golden Delicius nebo Gloster kvetou později a jarní mrazíky je minuly," uvedl Nevole.

Jablka letos chybí také velmi často zahrádkářům, kteří si nechávají dělat mošt. O polovinu nižší zájem zaznamenali například v moštárně v Heřmanově Městci na Chrudimsku. Letos lze z dovezených jablek získat za čtyři koruny litr moštu, řekl ČTK Josef Hájek z moštárny. Cena v drobných výkupnách se pohybuje kolem tří korun za kilogram, což je více než dvojnásobek loňské ceny, řekl tajemník Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.