Odchod Václava Havla nerozesmutnil pouze jeho nejbližší přátele, kamarády či politiky. Bez nadsázky se dá říci, že tato smutná zpráva zasáhla celou republiku. Nejen na pražském Václavském náměstí u sochy svatého Václava hoří stovky svíček. Na muže, který dovedl naši zemi k svobodným volbám, vzpomínají i Pardubice.

Svíčky u divadla

Nejeden obyvatel krajského města má stále v živé paměti Havlovu porevoluční návštěvu, kdy k tisícům Pardubáků promlouval z balkonu Východočeského divadla. Kde jinde by tedy nyní měly hořet svíčky na jeho počest. „S budovou divadla by mělo být vzpomínání na Václava Havla spojeno celý týden. V jeho prostorách poběží videozáznam z jeho návštěvy Pardubic v roce 1990, kdy jej vítalo zcela zaplněné náměstí Republiky. Vystaveny budou i fotografie ze zmiňované návštěvy nebo z jeho dalších cest do Pardubic v letech 1996, 2001 a 2004. Východočeské divadlo a město Pardubice by tímto chtěly poprosit ty, kteří takovými materiály disponují a byli by je ochotni pro účely této výstavy poskytnout, aby kontaktovali ředitele divadla Petra Dohnala (tel: 466 616 415, e-mail: reditel@vcd.cz),” řekl našemu Deníku tiskový mluvčí pardubické radnice Ondřej Tušl.

Lidé budou moci před divadlem rovněž napsat svůj vzkaz či příspěvek do kondolenční knihy, která zde bude po celý týden k dispozici stejně jako v budově radnice.

Kondolenční listiny jsou k mání také v sídle Pardubického kraje, v budově bývalé reálky na Komenského náměstí.
Jako první vyjádřil soustrast s úmrtím této osobnosti české a světové politické scény hejtman Pardubického kraje Radko Martínek. Občané kraje mohou přijít zapsat své kondolence do vestibulu reálky až do pátku 23. prosince vždy od 8 do 18 hodin.

Hejtman Radko Martínek se s Václavem Havlem poprvé setkal v době, kdy byl starostou Moravské Třebové. „Když jsem byl přítomen tomu, jak přebírá holandské vyznamenání v partnerském městě Vlaardingenu, byl jsem hrdý na to, že jsem z České republiky,“ uvedl při této vzpomínce.
„První český prezident se pro mě stal symbolem změn v novodobé historii našeho národa,“ dodal Martínek.

Truchlí i cizinci

Smutek zasáhl i cizince, kteří do Pardubic dlouhá léta jezdí za svými přáteli. „Chtěl bych vyjádřit upřímnou soustrast nad odchodem exprezidenta Václava Havla. Kromě toho, že byl významným světovým dramatikem, se nejvýrazněji zasloužil o nenásilný převrat, který vyvrcholil rozpadem totalitního komunistického režimu. Ze světové politické scény odešel velký člověk. Chápu, že se nejen celé Česko a Slovensko zahalilo do smutku,” uvedl panamský pastor Hilario Virgo, který pravidelně již více než deset let navštěvuje Českou republiku, kde našel svůj druhý domov právě v Pardubicích.