VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak by měly vypadat Tyršovy sady po jejich rekonstrukci?

Pardubice – Měly by zde vzniknout zpevněné plochy kombinované s vodou, dřevem, ale i herní prvky.

2.9.2010
SDÍLEJ:

Tyršovy sadyFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Tyršovy sady po oba prázdninové měsíce žily letním kinem. Co s nimi ale bude dál? „V současné době máme dokončenou studii, která nastiňuje, jak by Tyršovy sady měly v budoucnu vypadat. Nyní by se mělo pokračovat v dalších projektových pracech tak, abychom v příštím roce byli schopni zahájit samotnou rekonstrukci,“ konstatoval první náměstek pardubického primátora Alexandr Krejčíř.

Nové jezírko

„Studie chce zvýraznit hlavní osu parku od Sukovy třídy směrem k řece Labe. Počítá s možností průchodu do Labské ulice a v budoucnu i s možným průchodem na Bělobranské náměstí,“ prohlásil první náměstek primátora.

„Měly by zde vzniknout zpevněné plochy kombinované s vodou, dřevem a odpočinkovými plochami. V prostoru louky u přístupové cesty k zámku bude vytvořeno jezírko. Zároveň se v Tyršových sadech počítá s herními prvky, které by měly sloužit hlavně rodinám s dětmi,“ podotkl Alexandr Krejčíř.
„Socha rudoarmějce by měla být přemístěna na důstojnější místo. V plánu je i vytvoření nového objektu jakéhosi alternativního klubu,“ dodal první náměstek pardubického primátora.

„Tyršovy sady byly na počátku dvacátého století pouze záplavové louky kolem zámku, které tvořily zámecký příkop. Žádný park, pouze louky v zámeckém příkopu, které byly občasně zaplavovány,“ upozornila hlavní městská architektka Petra Nacu. „V roce 1931 na jejich místě vznikl poměrně rozsáhlý komplex pavilonů u příležitosti celostátní výstavy tělesné výchovy a sportu.

Celý komplex byl situován do nově založeného parku, který byl dost poplatný době, kdy vznikl a ve velké míře potlačoval historii místa v návaznosti na pardubický zámek, úplně se vytratila funkce zámeckého příkopu. Od doby pořádání celostátní výstavy park dále rostl, některé pavilony a restaurace byly provozovány, některé zmizely.

V současné době je celý park systematicky neudržovaný, podmáčený, s pozůstatky a torzy některých staveb. O tom, že je potřebná celková revitalizace, se mluví již řadu let,“ poznamenala Petra Nacu.

Co Letní stadion?

S revitalizací Tyršových sadů musí jít podle jejích slov i nutnost vyřešit území Letního stadionu. „Jde o jedno z nejcennějších míst v Pardubicích. Je to dáno polohou v centru města, návazností na řeku, Tyršovy sady, zámek. V současné době je naplněno především sportovními plochami, plochami se stavbami, které dožívají nebo jsou nedostavěné, a z velké části dopravními plochami, především parkovišti.

Všechny tyto funkce jsou takové, které do centrální městské části nepatří a navíc nemají ve většině případů ani žádnou architektonickou hodnotu. Chybí zde městská funkce, propojení s Tyršovými sady, vazba na zámek a řeku, která je v této lokalitě úplně odtržena od života města,“ uzavřela hlavní městská architektka.

Autor: Tomáš Dvořák

2.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Skauti z Brna přivezli v neděli ráno do Pardubic Betlémské světlo.
7

OBRAZEM: Betlémské světlo doputovalo na východ Čech

Basketbalové utkání Kooperativy NBL mezi BK JIP Pardubice (v bíločerném) a Basket Fio banka Jindřichův Hradec (v modrém) v pardubické hale na Dašické.
21

Podruhé v týdnu „vybrali“ Fio banku. Lup byl poloviční

OBRAZEM: Nově narozená miminka z Pardubicka

Pardubice - Díky vstřícnosti pardubické porodnice vám dnes na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších Pardubáků.

Na Štědrý den se bude zpívat

Pardubicko – Na Štědrý den, který letos připadá na neděli, není nutné sedět doma. Na Pardubicku se chystá celá řada akcí.

I devadesát dětí z chudých rodin čeká, že dostanou dárek

Pardubice – Vloni sháněla Oblastní charita Pardubice dárek pro děti z padesáti chudých rodin. Letos už má v péči ohrožených rodin devadesát a další dárky by uvítala pro více než 50 dětí, kterým pomáhá na Chrudimsku.

Starý Mateřov? Poctivost zlepšila kvalitu tréninků

/FOTBALOVÁ HODNOCENÍ/ Překročená meta, ale… SK Starý Mateřov se v nejnižší krajské soutěži už zabydlel. A zejména v domácím prostředí nahání soupeřům hrůzu. Asistent trenéra MARTIN MEDUNA, si ale uvědomuje, že postavení i bodový zisk jeho týmu mohl být lepší.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT