Pardubický kraj je i přes nemalé investice do cestovního ruchu dlouhodobě na jednom z posledních míst v České republice v turistické návštěvnosti.

Jedním z možných řešení tohoto neutěšeného stavu je připustit, že náš kraj není z objektivních důvodů dostatečně atraktivní a výrazně investice do této oblasti omezit.

Druhou možností, kterou bych preferoval, je přehodnotit dosavadní strategii a zamyslet se nad tím, co by se v této oblasti dalo zlepšit.

Pomohla by rozvoji krajská karta?

Za základní východisko při posuzování možností cestovního ruchu v našem kraji považuji následující diagnózu: Pardubický kraj není a v dohledné době ani nebude destinací, která sama o sobě láká návštěvníky z míst vzdálených tisíce nebo stovky kilometrů. Má ale co nabídnout lidem, kteří k nám přijedou za obchodem, sportem, kulturou a jinými událostmi, dále lidem z méně vzdálených míst a lidem, kteří přijedou navštívit některé z nejatraktivnějších českých turistických cílů blízkých našemu kraji.

Domnívám se proto, že podpora kraje by měla více než dosud směřovat ke sportovním, kulturním a kongresovým akcím mezinárodního a republikového významu.

Na těchto akcích by pak kraj za pomoci pořadatelů propagoval svoji nabídku v oblasti cestovního ruchu. Tuto nabídku by mohli využít účastníci již v jejich průběhu nebo později, vzhledem k dobré zkušenosti s pobytem u nás.

Dalším tématem k zamyšlení je vytvoření krajské karty, ze které by se dalo platit za výhodnějších podmínek vstupné na kulturní památky, sportoviště atd. Existující rodinné pasy fungují jako slevová karta, ale výše nabízených slev je malá a návaznost na cestovní ruch minimální.

Jako vzor, ke kterému bychom se mohli snažit směřovat, mohou sloužit regionální rakouské karty či Olomoucká karta.

Větší propagaci agroturistice

Větší propagaci by si jistě zasloužila agroturistika ve spojení s regionálními produkty. V této souvislosti je škoda, že se náš kraj jako jeden z mála nezapojil do projektu regionálního značení výrobků.

Město Pardubice a jeho okolí jsou vzhledem ke své rovinatosti a husté síti kvalitních asfaltových cyklostezek ideálním místem pro cykloturistiku seniorů a in-line bruslení. I této skutečnosti by se dalo při propagaci našeho kraje využít.

Vstřícnější otevírací doba u památek

K vyšší spokojenosti návštěvníků krajských památek a dalších míst by v některých případech přispěla i vstřícnější otevírací doba. Asi nejsem sám, kdo se za pěkného zimního počasí vydal ve dnech volna spolu s davem lidí na procházku na Kunětickou horu a tam na něj čekala pouze uzamčená brána.

Rodiče malých dětí, kteří se svými ratolestmi chtějí podívat v září na Veselý kopec, také nebudou po jejich poledním spánku nadšeni, když zjistí, že poslední možná prohlídka s průvodcem je v patnáct hodin.

Jistě by se dala najít celá řada dalších námětů a bude k prospěchu věci, když se k této problematice vyjádří i další čtenáři.

Jan Mazuch, ředitel Mezinárodního festivalu šachu a her Czech Open, Pardubice