Jak ideálně strávit silvestrovskou noc? Populární herec a lídr kapely MIG 21 JIŘÍ MACHÁČEK na to má jednoduchý recept. „Nejlépe je Silvestr prospat. Doporučuji oslavit příchod nového roku ještě předtím a probudit se do bdělého stavu až v nadcházejícím roce," radí herec, kterého si mohou diváci pamatovat třeba z filmů Samotáři, Vratné lahve nebo Muži v naději.
Především o oslavách nového roku je rozhovor, ve kterém Jiří Macháček opět dokazuje, že je rozeným šoumenem.

Jak jste letos strávil Vánoce? Rozjímal jste o životě, duchovních hodnotách nebo jste si užíval?
V zásadě jsem zjistil, že je potřeba k rituálům, které k Vánocům standardně patří, vytvořit své další. Mám pocit, že vánočních rituálů ještě není dostatek.

Jaké nové rituály byste zařadil do vánočních svátků?
Vzhledem k tomu, že Vánoce jsou spíše svátkem rodinným, otec –  muž  je v tomto období doma trochu odstrčen do podoby majordoma nebo dokonce posluhovače. Muž zkrátka nemá příliš prostoru. Proto bylo potřeba vytvořit si pár tatínkovských rituálů. Tím je setkávání se s ostatními osamělými otci, kteří bloudí městem a nevědí, co si počít. Letos z toho vznikla taková hezká platforma, z čehož mám velkou radost.

Zvažoval jste, že pozvete někoho z této nové platformy třeba na Vánoce domů? Jak to dopadlo?
Tento model není úplně ideální. Lepší je setkávat se mimo domovy v různých restauračních a barových zařízeních a tam očekávat příchod Vánoc. Cíl je nerušit manželku při přípravě vánočních svátků a nechat ji volný prostor k tomu, aby mohla v klidu vytvořit pohodovou atmosféru. A potom přijít alespoň do šesti, sedmi hodin večer na Štědrý den domů, spočinout pod vánočním stromkem coby dárek, na který se všichni již několik dní těší a toužebně ho očekávají.

A Ježíšek, Santa Claus nebo Děda Mráz ve vás o letošních Vánocích zanechal nějakou stopu?

Ta jizva po všech třech pánech se časem zacelí a kolem února už se člověk oklepe. Musíte si pak říct: Ano, bylo to krásné.

Je den před Silvestrem, máte nějakou představu nebo snad recept, jak ho ideálně strávit?

Nejlépe je Silvestr prospat nebo nezůstat v bdělém stavu na přelomu roku, protože, jak všichni víme, je to chvíle velmi očekávaná a tím v sobě vzbuzuje napětí a jistou nervozitu. Doporučuji oslavit příchod nového roku ještě předtím a probudit se do bdělého stavu až v nadcházejícím roce.

Máte nějakou taktiku, jak to nejlépe provést?
Ta strategie je především o načasování té špičky. Myslím si, že tam závisí na psychických a fyzických silách každého jedince individuálně. Na to recept  pro všechny není. Radím všem, aby začali v tu chvíli, kdy vědí, že už se to nezadržitelně blíží a že by se opravdu mohlo stát, že budou v bdělém stavu. V takový čas – aby se vyřadili.

Jak dlouho vám trvalo získat takový názor na Silvestra? Zažil jste nějaké v bdělém stavu?
Ano, pár takových jsem zažil a právě proto radím všem, aby se vyvarovali aktivní účasti a načasovali si tu špičku dříve.

Máte nějaký oblíbený silvestrovský trik, který vás dostane do takového stavu?

Normálně to nedoporučuji, ale v tomto případě je skvělé kruté a nekompromisní míchání všech druhů alkoholu a jiných drog a jedů. Každý musí znát svůj limit, je proto potřebné správně nastavit okamžik jeho překročení.

Máte nějaký oblíbený smrtící drink, který vám s tím pomáhá?

Ideální je vzít na záchodě kýbl a všechno, co člověk má, do něj nalít. Drink se nazývá šakalí hněv. Ten potom naběračkou poctivě nabírat a ideální je při tom sedět někde u kamen, v teple, nedaleko od postele nebo gauče, kam potom blízcí mohou člověka snadno odvalit.

Jak často tuto taktiku používáte, pouze na Silvestra, nebo i jindy?
Není to pouze silvestrovská taktika, dá se samozřejmě praktikovat kdykoliv. Ovšem každý musí zvážit, zda by případně nebylo lepší jít někam místo toho vydělávat peníze. Je to individuální rozhodnutí.

Vy letos Silvestra pravděpodobně zaspíte, ale doporučil byste nějaké žertovné předměty na silvestrovskou oslavu pro člověka, který by ji chtěl prožít aktivně?

V takovém případě si myslím, že žertovným předmětem může být cokoliv. Proč si na hlavu dávat papírovou čepici, která stojí peníze, nebo kupovat konfety, když si člověk může na hlavu nasadit hroudu másla nebo parohy a házet po ostatních křeslem nebo stolem.V tomto případě je opravdu zbytečné vyhazovat peníze za komerčně vyhlášené žertovné předměty. Takové křeslo  letící prostorem udělá kolikrát více legrace než tyto předměty.

Zkoušel jste někdy tuto taktiku, jaké s ní máte zkušenosti?
Samozřejmě během letu je to legrace, ale po dopadu je to horší. Člověk při tom musí zvážit, co má v peněžence a čím hodí kam. Také musí zvážit, na koho to hází. Tato věc lze použít i k takovému láskyplnému zabití někoho, koho člověk potřebuje zabít. Ale my chceme spíše praktikovat lásku. Takže tuto radu bych raději opominul.

Víme, že máte velké věštecké schopnosti. V kapele se to výrazně projevuje, dokonce jste se údajně ucházeli o možnost uvádět pořad Volejte věštce. Jak vidíte příští rok?
Máme v celku dobrou představu o tom, jaký příští rok bude. Od toho se odrážíme. Máme predikci na každý kvartál a vždycky ji upravujeme podle toho, jestli nám vyjde, nebo ne. Budoucnosti není třeba se bát. Občas se tváří být  oblečená do škrabošky staré ježibaby, nakonec se nám ale v přítomném okamžiku ukazuje s milou tváří spanilé mladé dívky.

Do jaké míry vaše předpovědi vychází?
Vychází přesně na 50 procent, což už je celkem slušné číslo.

Takže čekáte, že rok 2014 bude rokem spanilé dívky?
Ano, spanilé dívky. Nezletilé.

A co v případě, že se z ní v průběhu roku vyklube ježibaba? Jak z takové situace?
To ještě není tak špatné. Může se z ní vyklubat i vzteklý stařík.

Jak se proti tomu bránit?
Nedá se dělat nic jiného než přijmout rok vzteklého staříka, i když jsme předtím očekávali rok spanilé dívky. Předpovědi jsou pouze předpovědi a ve chvíli, kdy člověk vidí, že se netrefil, tak je nesmysl se té realitě bránit.