Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak to bude s malými radnicemi?

Pardubice - Na konečný verdikt, zda bude posílena či oslabena pozice městských obvodů, si v Pardubicích zatím musí počkat. Úterní zastupitelstvo města o tom totiž vůbec nehlasovalo. Možná bude jasno za měsíc.

31.3.2011 9
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Jak to bude s městskými obvody? Budou spíše posíleny nebo naopak omezeny jejich pravomoce? Obyvatelé Pardubic si budou muset na konečný verdikt ještě nějakou dobu počkat.

Obě analýzy prý mají nedostatky

„Před několika dny jsme měli setkání s představiteli jednotlivých zastupitelských klubů. Dohodli jsme se, že na úterním jednání zastupitelstva vezmeme analýzy zpracované z podkladů magistrátu a městských obvodů pouze na vědomí. Podrobněji o nich chceme diskutovat na květnovém zastupitelstvu,“ uvedla pardubická primátorka Štěpánka Fraňková ze Sdružení pro Pardubice.

„Obě jsou velmi dobře zpracované, ale přece jen v nich najdeme drobné nedostatky,“ sdělila Štěpánka Fraňková.

„Například materiál zpracovaný od městských obvodů se týká pouze dopadů možné centralizace nebo decentralizace stavebních úřadů,“ poznamenala primátorka.

„To je pravda,“ reagoval starosta druhého městského obvodu a současně zastupitel města za Občanskou demokratickou stranu (ODS) Jiří Srbek. „Není problém tuto analýzu ještě dopracovat,“ prohlásil polabinský starosta.

„Velmi podrobně jsem si přečetl obě obsáhlé analýzy. Materiál se soustředí pouze na výkon státní správy, který se prolíná do obvodů. Byl bych rád, aby byl dopracován o celou státní správu, jak to ostatně požadovalo zastupitelstvo,“ nechal se slyšet zastupitel za ODS Petr Klimpl.

„Chybí mi v něm i srovnání agendy s podobnými úřady v České republice, z něhož by jasně vyplývalo, jak je na tom pardubický magistrát. A také údaje o počtu pracovníků, kteří odešli z magistrátu ve chvíli, kdy se vytvářely městské obvody,“ reagoval zastupitel města a současně místostarosta šestého městského obvodu Miroslav Rubeš zvolený za sdružení Pardubáci.

Tajemník Růžička: Co vlastně chcete?

„Nejsem si jist, k čemu údaje o odchodu úředníků z magistrátu do úřadů městských obvodů budou, když pak za několik let následovala reforma státní správy. Nevím, jak relevantní údaj to může být. Tehdy se totiž spíše přetahovali konkrétní lidé,“ pravil tajemník pardubického magistrátu Martin Růžička.

„Výtka, že v analýze chybí porovnání s ostatními městy, není pravdivá. Stejně tak není pravda, že se analýza zabývá pouze agendou obvodů,“ podotkl Martin Růžička.

Ten po zastupitelích města požadoval, aby dostal přesné zadání, co vlastně konkrétně chtějí doplnit. „Chcete personální audit? Ten už se ale na magistrátu dělal,“ pokračoval tajemník „velké“ radnice.

„Neustále se bavíme o centralizaci nebo decentralizaci státní správy, ale zatím to nikam nevede. V průběhu května bychom měli být schopni učinit kroky k jedné nebo druhé straně. Pokud se bude tato problematika protahovat do nekonečna, vnímám to jen jako zdržovací taktiku,“ posteskl si náměstek pardubické primátorky a lídr sdružení Pardubáci František Brendl. Ten nechtěl nic slyšet ani o tom, že by měla být ustanovena komise sestavená ze zástupců magistrátu a obvodů, která by měla obě analýzy hodnotit. „Pak bychom měli na stole třetí analýzu,“ přidal se k Brendlovi zastupitel města i třetího městského obvodu za sociální demokracii Aleš Vavřička.

Autor: Tomáš Dvořák

31.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Proti proudu času zdarma k oslavám Mezinárodního dne archeologie

Ilustrační foto

Pardubice se rozloučí s dostihovou sezonou

Pravý břeh Labe zůstane klidovou zónou. Stavět se nebude

Pardubice – Obyvatelé Pardubic už znají budoucí podobu pravého břehu Labe. Nejzásadnější změnou je nová lávka přes řeku, vybudování informačního systému či doplnění městského mobiliáře. Vzniku nové zástavby určené k bydlení se starousedlíci a ekologové obávat nemusí.

Fotbal a škola. Zkusili si to i v Kanadě

Pardubice – Plnit si povinnosti na fotbalovém hřišti a zároveň i ve škole se vyplácí. O tom dobře vědí hráči Regionální fotbalové akademie Pardubického kraje. Jeden z nich se nedávno dočkal zajímavé odměny, když po úspěchu v „olympiádě“ z anglického jazyka vyrazil na výměnný pobyt do zahraničí. Čtrnáctiletý Petr Beneš týden poznával, jak se žije a trénuje v Kanadě.

Si děláš kozy... No vážně, tři kozy v autě

Pardubice - Kdo viděl film Slavnosti sněženek ví, že koza dovede cestovat autem. I když běžný pohled to opravdu není.

Téma kampaně? Strach dominuje

Pardubický kraj /KOMENTÁŘ/ - Je to v posledních letech již takový kolorit. Politici hledají racionální témata předvolebních kampaní čím dál obtížněji. Viditelné to bylo loni před krajskými volbami, letos se situace opakuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení