Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jaké jsou hrozby a naděje v současném světě?

Pardubice - Debaty se dnes od 17 hodin zúčastní i Petr Kolář, bývalý český diplomat a poradce Václava Havla pro evropskou integraci a Balkán.

15.12.2015
SDÍLEJ:

Bývalý velvyslanec Petr KolářFoto: Deník/Doležalová Radka

Fakulta filozofická Univerzity Pardubice ve spolupráci s Iniciativou pro evropské hodnoty pořádá dnes od 17 hodin v Aule Arnošta z Pardubic diskusní setkání reprezentantů inteligence s akademickými pracovníky, veřejností a především se studenty. Čtveřice pozvaných hostů se během besedy zaměří na debatu o událostech současné doby.

U kulatého stolu budou čtyři hosté

Debaty u kulatého stolu na téma Hrozby a naděje v současném světě se dnes v podvečer zúčastní Petr Kolář, bývalý český diplomat a poradce Václava Havla pro evropskou integraci a Balkán, Libor Rouček, bývalý europoslanec a místopředseda Evropského parlamentu a Petr Fischer, komentátor. Trojici hostů doplní děkan domácí Fakulty filozofické profesor Karel Rýdl (na archivním snímku), který bude besedu moderovat.

„Všichni čtyři se pak v diskusi s posluchači podělí o to, jak vidí ze svého pohledu a na základě svých profesních zkušeností současný svět a možnosti řešení jeho aktuálních témat. Chybět nebude ani zmínka o zahraniční politice České republiky, migrační krizi, komentování otázek kolem Ruska a Ukrajiny, radikálního islamismu a dalších témat," upřesnila pro Deník mluvčí pardubické univerzity Valerie Wágnerová.

Besedu pořádá ve spolupráci s Fakultou filozofickou Univerzity Pardubice a pod záštitou jejího děkana Karla Rýdla Iniciativa pro evropské hodnoty, která se soustřeďuje především na mladé lidi a na rozšiřování povědomí o důležitosti principů liberální demokracie a vlády práva v domácí i zahraniční politice. Snaží se je více angažovat ve společenských otázkách a aktivovat jejich politickou pasivitu. Vytváří platformu pro diskusi a výměnu zkušeností.

Mluvit o současných problémech

„Tuto besedu jsme se rozhodli zorganizovat, protože je pro naši společnost bytostně důležité, abychom mluvili o současných problémech se studenty a mladými lidmi a zároveň nemluvili pouze o tom, co nám hrozí, ale i o tom, jak se k těmto výzvám postavit a co pro překonání nových výzev musíme být ochotni obětovat," vysvětlil záměr za organizátory akce Tomáš Heller, projektový koordinátor Iniciativy pro evropské hodnoty.

Cílem Iniciativy pro evropské hodnoty je budování veřejného konsenzu o věrnosti principům liberální demokracie. Za tímto účelem sdružuje osobnosti veřejného života, které si uvědomují, že svobodu nestačí pouze vybojovat, ale že je nutné o ni také denně pečovat a „masarykovsky" vychovávat demokraty v naší zemi. Postoje některých čelných politických představitelů ve středoevropských zemích totiž naznačují, že založení našich společností na principech liberální demokracie není ani samozřejmé, ani nezvratné.

Cíl? Postupně měnit vnímání politiky

Důvod vzniku tohoto občanského projektu přibližuje Petr Kolář, bývalý velvyslanec v USA a Rusku a předseda dozorčí rady Iniciativy: „Naším cílem je postupně změnit vnímání politiky v Česku. Chceme vytvořit dlouhodobou konzistentní platformu hájící principy liberální demokracie i v regionech České republiky, aby byla tato debata rozvířena a kultivována. Jejími hlavními aktéry však mají být politické strany, kterým má naše činnost napomoci a vybudit je k činnosti. Přejeme si, aby naše aktivity pomáhaly bořit obecný dojem, že je politika špinavým a zavržení hodným řemeslem."

(pad)

Autor: Redakce

15.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pravý břeh Labe.

Pravý břeh Labe zůstane klidovou zónou. Stavět se nebude

Ve vozidle majitelka převážela tři kozy.
5

Si děláš kozy... No vážně, tři kozy v autě

Téma kampaně? Strach dominuje

/KOMENTÁŘ/ Je to v posledních letech již takový kolorit. Politici hledají racionální témata předvolebních kampaní čím dál obtížněji. Viditelné to bylo loni před krajskými volbami, letos se situace opakuje. 

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Pamako: Chrudimský Chmel nějak zvadl

Pardubice - Dalšími zápasy pokračovala Pardubická liga malé kopané.

Příprava na teror: Pardubice testují krizové plány

Pardubice - Pardubice chtějí tvrdá data o tom, jak by město a záchranáři zvládli skutečný útok. Žádná papírová škatulata - do pohybu se dnes dají stovky figurantů v největším evakuačním cvičení v České republice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení