Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jako epileptik mohl proklouznout úřadům

Východní Čechy - Podle zákona řidič trpící epileptickými záchvaty, o nichž se mluví v souvislosti se sobotní tragédií, nesmí za volant.

22.11.2011
SDÍLEJ:

Místo tragické události, kde řidič vozu srazil dvě malé děti, které nedlouho poté zemřely.Foto: Deník/ Jan Jelínek

Jenže - úředníci, kteří o odebrání řidičského průkazu nemocným epileptikům, cukrovkářům a dalším rozhodují, se o tom, že hradecký zabiják je nemocný, nemuseli vůbec dozvědět.

Zákon je totiž tak zmatečný, že mnozí lékaři nechtějí riskovat porušení zákona o ochraně osobních údajů a takto závažné informace o pacientech svým kolegům ani úřadům nepodávají. Je pouze na pacientech, jestli se přiznají.

„Epilepsii u pacienta dnes skutečně nemůže hlásit lékař specialista, například neurolog, úřadu sým, ale jenom praktik. Až ten má ze zákona povinnost hlásit pacientovu nezpůsobilost řídit motorová vozidla. Je tak docela dobře možné, že specialista pacienta poučil a jemu nebylo příjemné, aby mu někdo vzal řidičák a poučení nerespektoval, či vůbec nepřišel k praktikovi,” řekl advokát zabývající se zdravotnickým právem Jan Mach.

A této díry by obviněný řidič, 40letý Jaroslav N., mohl využít. Pokud skutečně trpí epilepsií, nemusel lékařskou zprávu neurologa svému praktikovi, který by dále informoval úřady, vůbec předat. Ačkoliv měl. Ale to mu teď nemusí nikdo dokázat. Možná i proto ho policie chtěla dát do vazby, aby nemohl ovlivňovat vyšetřování a důkazy.

„Dnes záleží na výkladu zákona. Já po zkušenostech 20 let praxe dávám lékařskou zprávu sice pacientovi, dělám však i kopii, kterou pak s vědomím pacienta zasílám jeho praktickému lékaři. Jsem totiž přesvědčená, že jen málokterý pacient by se svému ošetřujícímu lékaři šel dobrovolně přiznat a de facto se tak dobrovolně vzdát svého řidičského průkazu,” uvedla epileptoložka náchodské nemocnice Renata Listoňová.

Podotkla, že kopii posílá ošetřujícím lékařům právě proto, že zná případy, kdy odpovědnost ponechaná na pacientovi skončila tragédií. Stejné zkušenosti má hradecký epileptolog Julius Šimko.

„Současná praxe je skutečně nedomyšlená. Neurolog se sice vyjádří, jestli pacient je nebo není schopný řídit a dá mu pro jeho ošetřujícího lékaře zprávu. Tu však epileptici často nepředají. Jejich praktik se to pak nemá šanci dozvědět,” uvedl Šimko.

To by měla změnit až nová vyhláška ministerstva zdravotnictví, začne však platit až od Nového roku. Podle ní přejde povinnost informovat úřady (v tomto případě odbory dopravy městských úřadů) z praktických lékařů přímo na odborné lékaře (zde neurology). Bude to sice pro ně znamenat více práce, ale - bude bezpečněji na silnicích.

„Sobotní tragédie není jediná. Vzpomínám si na případ, kdy jsme zakázali řízení profesionálnímu řidiči , který jezdil s kamionem. Jenže on to nerespektoval a způsobil nehodu,” dodal Šimko.

Za volant nesmí epileptik, který prodělal poslední záchvat v posledním roce, nebo se kvůli nemoci léčí. U profesionálních řidičů jsou předpisy ještě tvrdší.

(kim, pv)

22.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Proti proudu času zdarma k oslavám Mezinárodního dne archeologie

Ilustrační foto

Pardubice se rozloučí s dostihovou sezonou

Pravý břeh Labe zůstane klidovou zónou. Stavět se nebude

Pardubice – Obyvatelé Pardubic už znají budoucí podobu pravého břehu Labe. Nejzásadnější změnou je nová lávka přes řeku, vybudování informačního systému či doplnění městského mobiliáře. Vzniku nové zástavby určené k bydlení se starousedlíci a ekologové obávat nemusí.

Fotbal a škola. Zkusili si to i v Kanadě

Pardubice – Plnit si povinnosti na fotbalovém hřišti a zároveň i ve škole se vyplácí. O tom dobře vědí hráči Regionální fotbalové akademie Pardubického kraje. Jeden z nich se nedávno dočkal zajímavé odměny, když po úspěchu v „olympiádě“ z anglického jazyka vyrazil na výměnný pobyt do zahraničí. Čtrnáctiletý Petr Beneš týden poznával, jak se žije a trénuje v Kanadě.

Si děláš kozy... No vážně, tři kozy v autě

Pardubice - Kdo viděl film Slavnosti sněženek ví, že koza dovede cestovat autem. I když běžný pohled to opravdu není.

Téma kampaně? Strach dominuje

Pardubický kraj /KOMENTÁŘ/ - Je to v posledních letech již takový kolorit. Politici hledají racionální témata předvolebních kampaní čím dál obtížněji. Viditelné to bylo loni před krajskými volbami, letos se situace opakuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení