Auto za 1,5 milionu má pod kapotou schovaný osmiválcový motor, který pohání všechna čtyři kola. Přední masku kryje masivní rám a nechybí ani specifický policejní polep. Takové auto je v Česku jedinečné. „Je to vlastně jediné policejní auto v České republice. Všechny ostatní jsou upravená a polepená civilní auta,“ říká vrchní strážník Petr Mikulenka s tím, že takovou zkušenost Městská policie Lázně Bohdaneč (MPLB) už také má. Před časem zakoupila Ford Kuga, avšak ten se strážníkům moc neosvědčil. „Druhý rok je postavená mimo výjezd, jen dožívá a používá se k přemisťování a podobně, ale na majáky jet nesmí,“ upřesňuje Mikulenka. Aby mohl vůz opět plnohodnotně sloužit policii potřeboval by po dvou letech opravu za bezmála čtvrt milionu korun. „Nemůžeme si každé dva tři roky kupovat nové auto. Než abychom kupovali rodinné auto, které bychom polepili policejními barvami, tak kupujeme už jen policejní auta,“ vysvětluje strážník.

close Deník na návštěvě info Zdroj: Deník zoom_in Nový Dodge Charger, který je na silnicích okolo Bohdanče možné vidět už od konce roku, je sestaven přímo pro policejní práci a stejně jako starší model splňuje podmínky popsané ve studii s názvem Ideální policejní hlídkový vůz, kterou vypracovala Policejní akademie České republiky. „Pro plnění koncepce a fungování MPLB je takto komplexní specializované vozidlo nezbytné a ušetří městu nemalé náklady za další běžně potřebná vozidla a svou životností jejich nástupce a samozřejmě i denní počet strážníků ve službě,“ upozorňuje Mikulenka na to, že strážníci si vystačí s jedním autem úplně na všechno. Používají ho k odchytu zvěře, k transportu zadrženého pachatele, ale může sloužit i jako mobilní kancelář nebo auto pro převážení cenin.

Klíčová je pro strážníky malá cela umístěná na zadních sedadlech. Ta jsou pevnou příčkou oddělena od přední části vozu, takže převážená osoba nemůže ohrozit strážníka sedícího za volantem. „Vezli jsme třeba agresivní podnapilou ženu, která ve Fordu Kuga způsobila škodu přes 40 tisíc. Poškodila vybavení, které jsme převáželi, polstrování, fólie na oknech, vše poplivala a pozvracela a kopala do řidiče,“ popisuje vrchní strážník.

„Auto nebylo pro převoz upravené. Nyní máme přepážku a zadní sedačky fungují jako kotec a cela, nikdo se na nás nedostane a nemůže nás po cestě ohrozit,“ dodává Mikulenka s tím, že to je pro MPLB zvláště důležité vzhledem k tomu, že policejní kádr zde tvoří jen čtyři lidé. Strážníci tak slouží po jednom. „V loňském roce jsme uvažovali o tom, že by byla městská policie pětičlenná, avšak covidová situace a ponížený rozpočet nám nedovolily MP rozšířit,“ informuje starosta města Lázně Bohdaneč Vladimír Šebek.

Strážníci si nemohou svá americká auta vynachválit. Podle svých slov nyní vychytali i poslední slabinu – starý Charger je totiž zadokolka, což v zimě mohlo přinést problémy. Nový vůz má však pohon na všechny čtyři kola a už letos byl v zimě řádně prověřen. Podle Mikulenka má auto navíc srovnatelnou spotřebu s vozy Policie České republiky.