Před divadlem v Pardubicích se lidé sešli, aby zapálili svíčku a uctili památku upálení studenta Filozofické fakulty Jana Palacha. Letos tomu je právě 55 let, co se 16. ledna upálil na pražském Václavském náměstí mladý muž, jenž se svým činem snažil vyzvat k odporu proti normalizaci.

V úterý 16. ledna tak začal takzvaný Palachův týden, kdy si lidé připomínají jeho památku na řadě míst po celém Česku. V Pardubicích přišla uctít památku nejen široká veřejnost, ale i zástupci města, primátor Jan Nadrchal, radní Jan Hrabal a další. „Já tento akt vnímám jako připomenutí si hrdinského činu Jana Palacha. Jednalo se o dobu, která byla spojena s nesvobodou, vlastně to byly první časy, kdy nás okupovala vojska Varšavské smlouvy a je pro nás tou nejmenší povinností si čin Jana Palacha i dalších alespoň takto symbolickou formou připomínat,“ řekl náměstek primátora Jan Hrabal. 

Pardubická nemocnice.
Neúspěšné dovolání: Nejvyšší soud rozhodoval v kauze Adámka a nemocnice

„Přišla jsem zapálit svíčku, abych uctila památku tohoto výjimečného člověka, kterému nebylo jedno, co je svoboda a bojoval za ni. Škoda jen, že tak mladý za to musel zaplatit smrtí,“ řekla paní Eva z Pardubic.

Hrdinský či studenta si připomínají i univerzity po celém Česku a výjimkou není ani ta pardubická. „Dnes uplynulo 55 let ode dne, kdy se upálil Jan Palach na protest proti potlačování svobod a pasivnímu přístupu veřejnosti po invazi vojsk Varšavské smlouvy. Na Univerzitě Pardubice si studenti tento hrdinský čin připomínají vždy, když navštíví největší posluchárnu na Fakultě chemicko-technologické, která nese jméno Jana Palacha,“ uvedla Univerzita Pardubice na sociální síti Facebook.

Policejní auto, ilustrační snímek.
V garáži v Přelouči byli nalezeni dva mrtví muži, nejspíš nejde o vraždu

Nejen univerzitní posluchárna nese Palachovo jméno. V Pardubicích se po Palachovi pojmenovala i frekventovaná ulice vedoucí směrem na Chrudim. 

Jan Palach zemřel na následky popálenin 19. ledna 1969 a o pár dní později zemřel stejnou smrtí i student Jan Zajíc, který rovněž chtěl poukázat na potřebu svobody českého národa.