Účinek alergenů z břízy či plevelových trav navíc násobí silný automobilový provoz, který devastuje pylová zrna a ta jsou pak mnohem agresivnější,“ říká ředitel České iniciativy pro astma Václav Špičák. Pylové alergie však mají tu výhodu, že po odkvětu rostlin odezní, kdežto roztočové, psí nebo kočičí, působí stále. Málokdo také ví, že i vaření na plynovém sporáku může vyvolat alergii. To uvolňuje oxidy dusíku dráždící průdušky a u astmatiků vyvolává záchvat. Signálem pylové alergie může být i kýchání po kousnutí do mrkve či jablka. Ze statistik vyplývá, že v Česku alergické potíže trápí třetinu dětí a pětinu dospělých. Kdo je zanedbá, koleduje si o astma.

„Toto závažné onemocnění se často vyvine z právě tolik podceňované chronické rýmy,“ připomíná alergolog. Poslední výzkumy hovoří, že se tak děje v šedesáti až osmdesáti procentech případů.

Závažnost astmatu je dána jak rychle rostoucím počtem nemocných, v Česku je jich už na šest set tisíc, tak úmrtností.

„Astma lze udržet pod kontrolou, ale je třeba se včas svěřit do rukou lékaře,“ říká česká kapacita v léčbě alergií a astmatu Václav Špičák.

Podle lékaře pak mají rozhodující slovo nejen stále účinnější léky, ale i to, jak se pacient sám k sobě chová, jaký způsob života si zvolí.
„Když se naučí se svým problémem žít, pak může vést plnohodnotný život,“ dodává z dlouholeté praxe lékař.