Pro někoho možná překvapivý obrat nastal na prvním pardubickém obvodu. Všechno zatím nasvědčuje tomu, že pondělní mimořádné zasedání zastupitelstva nebude odvolávat starostu „jedničky" Jaroslava Menšíka, ale spíše to za něj „odskáče" jeho kolegyně, místostarostka obvodu zvolená za hnutí ANO Andrea Troníčková.

POLITICKÝ HANDL?

„Nechci to vůbec komentovat. Jde o střet člověka 
s politickou realitou," vyjádřila se včera pro Deník Andrea Troníčková.
Reagovala tak na politický handl, který se nyní v zákulisí chystá. Má jít o dohodu o nové vládnoucí koalici.

Podle ní by post místo-starosty obvodu měl připadnout Liboru Malému 
z ČSSD. Sociální demokracie byla dosud na pardubické „jedničce" v opozici.

Kromě pozice místostarosty by měla nově získat i jednoho radního. Tím se zřejmě stane Jiří Komárek, který by nahradil stávajícího člena rady Jiřího Lejhance. Ten byl na „malou" radnici zvolen za Patrioty.

„Starosta Menšík zřejmě dostal za úkol docílit toho, abych nebyl v radě. Většina rozhoduje a na změny ve vedení obvodu samozřejmě má právo. Osobně si myslím, že je to reakce na mou kritiku pardubického primátora Martina Charváta. 
Z mého pohledu je to jen další důkaz toho, že hnutí ANO něco jiného prohlašuje a něco jiného dělá. Beru to jako vzkaz voličům," nechal se slyšet Jiří Lejhanec, který si nemyslí, že by on pro obvod pracoval špatně. „Domnívám se, že jako radní jsem odvedl pro obvod práce dost. Odměnou za to je tato chystaná rošáda," podivil se Jiří Lejhanec.

„Pokud to skutečně dopadne tak, jak nyní slýchám, tak mi to přijde opravdu tragikomické. Síly v ANO a ČSSD si řekly, že využijí situace a chtějí připravit tuto rošádu," přidal se opoziční zastupitel za Naše Pardubice Filip Sedlák.

„Obávám se, že otázka odvolání starosty Menšíka kvůli jeho kauzám se vůbec nebude řešit. Samozřejmě se mohu pokusit vyvolat hlasování o jeho odvolání, ale je otázka, jestli to má vůbec smysl, když je většina daná. Nejsem si jist, jestli by to nebyla zbytečná ztráta času," dodal Filip Sedlák.

„Zatím mám informace, že buď zůstane na obvodu vše při starém, nebo se do vedení přizve ČSSD. Upřímně řečeno, dost zvažuji, jestli mám na toto mimořádné zastupitelstvo vůbec chodit," přiznal zastupitel pardubické „jedničky" za ODS Petr Klimpl.

„Osobně se mi lidsky nelíbí, co se chystá na současnou místostarostku Andreu Troníčkovou z hnutí ANO, ale pokud bude mít vládnoucí koalice většinu, je třeba respektovat výsledek voleb," podotkl Petr Klimpl, o němž se dříve spekulovalo, že by mohl být jedním 
z těch, který by navrhl odvolání starosty Menšíka.

„Sám to navrhovat nebudu, ale pokud to někdo 
z mých kolegů zastupitelů udělá, budu hlasovat pro odvolání," doplnil zastupitel za ODS. „Těch přešlapů měl pan starosta víc. Asi největší byl jeho postup vůči provozovatelům rychlého občerstvení U Ľupťáka," vyjádřil se pro Deník Petr Klimpl.

STAROSTA: VYČKEJTE!

Starosta „jedničky" Jaroslav Menšík zatím celou situaci komentovat nechtěl.

„Počkejme na pondělní mimořádné zastupitelstvo. Nerad bych teď něco předjímal," řekl Jaroslav Menšík.

„Kolegové z hnutí ANO jsou informováni o průběhu jednání, ale veřejně zatím nic nekomentovat nebudu," podotkl starosta obvodu.

„Teď jde jen o to některé věci dořešit a v klidu pokračovat v práci. Mediálního vzruchu už bylo docela dost," shrnul Jaroslav Menšík, který byl kritizován za několik pochybení.

Kamenem úrazu se nejprve stal obří billboard starosty. Ten se objevil při jeho předvolební kampani na pozici senátora poblíž Paláce Pardubice a který vznikl bez stavebního povolení.
Reklamní agentura 
o něj zažádala dodatečně, ale Jaroslav Menšík se rozhodl billboard odstranit.

Starostovi „jedničky" popularitu nepřidalo ani loňské dočasné uzavření rychlého občerstvení U Ľupťáka poblíž parku Na Špici, k němuž dal podnět. Dalším sporným rozhodnutím obvodu bylo parkoviště v ulici U Stadionu. U něj se teď zkoumá, zda vzniklo legálně.