Ve středu 6. března Východočeské divadlo uvede derniéru hry Niny Jayne Berry Rychlost dopadu sněhové vločky, kterou v komorním prostoru Malé scény ve dvoře před dvěma lety inscenoval režisér Mikoláš Tyc. Poslední pardubickou reprízu zhlédne i sama autorka textu, která se spolu s herci a režisérem zúčastní i následné diskuse s diváky.

„Do neformální besedy, kterou budeme od 20.45 hodin živě streamovat na YouTube kanále Východočeského divadla, kde bude uložen i záznam, se zapojí také překladatelka hry Klára Vajnerová, dramaturgyně Jana Pithartová a samozřejmě tlumočník z angličtiny do češtiny Ondřej Prokop,“ pozvala moderátorka setkání Anna Zindulková Hlaváčková.

Více o hře ZDE

Prvotina mladé britské režisérky a dramatičky se dočkala ohromného úspěchu už při prvním uvedení v divadle Live Theatre v Newcastlu. „Je to hra o jiskře, která přeskočí mezi dvěma lidmi a nedá se ničím uhasit, o intenzitě nečekaných pocitů, krásných i bolavých, o cestách, které si člověk volí sám a netuší, co ho na nich potká, o nezdolné dychtivosti života a nezadržitelnosti prchajících okamžiků, za nimiž se otevírají nové, neznámé prostory,“ přiblížila dramaturgyně pardubického divadla Jana Pithartová.

Režisér Radek Balaš na zkoušce muzikálu Do nebes! o letci Janu Kašparovi. Na snímku s dramaturgyní Janou Pithartovou a scénografem Markem Zákosteleckým.
Motivy z Kašparova života by vydaly na televizní seriál, říká Radek Balaš

Osudově spjatý životní pár v intimním příběhu nevyhnutelného sblížení i míjení ztvárňují Karolína Šafránková a Josef Láska. Ten se před derniérou svěřil se svými pocity. „Nedávno jsem slyšel rozhovor s Tomášem Töpferem. Říkal, že nemá rád sentimentalitu okolo derniér. Že je v tomhle praktický a že je jasné, že musíme derniérovat, abychom mohli zase premiérovat nové věci. Nicméně tady u Vločky se tomu sentimentu neubráním. Je mi strašně líto, že to končí, protože s každým představením cítím, že je to pořád lepší, čistší, zábavnější. Samozřejmě si trochu oddechnu, protože před málokterým představením jsem tak nervózní jako před Vločkou," řekl Josef Láska. Končí podle něj hra hra, která je moc dobrá, skvěle napsaná a zrežírovaná.

Derniéra se uskuteční ve středu od 19 hodin na Malé scéně ve dvoře. Představení je vyprodané.

S využitím tiskové zprávy.