Mladí lidé se často vydávají ve volbách protestní cestou. „Tradiční strany působí možná příliš zamrzlé, neakceschopné, staromódní. Preference stranám typu Piráti či SPD lze vysvětlit i tak trochu jako výraz určitého vzdoru vůči společnosti, v níž žijí,“ uvedl politolog a vedoucí Katedry politologie a humanitních studií při Metropolitní univerzitě v Praze Petr Just.

Ale důvodů je celá řada. „Například programy mnoha stran jsou nesrozumitelné, tak se potom moc není co divit, že lidé, nejen mladí, reagují spíš na jednoduchá, líbivá a rázná hesla, ačkoli ta jsou často zavádějící,“ dodal Petr Just.

Prvovoliči se zajímají zejména o postoj stran k ekologii, studiu na vysokých školách, ale i k přijetí eura. „Pro mě je velmi důležitá otázka ekologie, kterou se Piráti také zabývají. Zaujal mě i jejich postoj k migrační krizi i otázka zavedení eura. Chci alespoň tímto způsobem vyjádřit, že je mým zájmem, aby se politika ubírala demokratickým směrem,“ uvedl student vysoké školy z Pardubic Ondřej Outrata.

Pro studenty je důležitá i digitalizace státní správy, protože v dnešní době vidí jako velkou ztrátu času docházet na úřady. „Budu volit Piráty. Usilují o digitalizaci státní zprávy, nechtějí zrušit zákon o EET ale upravit ho. Samozřejmě že vše se nepodaří, ale kdyby alespoň prošla ta digitalizace, tak by to bylo skvělé,“ uvedl student střední školy Jan Drašnar.

Studentka Gymnázia v Mozartově ulici v Pardubicích Anna Puhlovská se rozhoduje mezi stranami TOP09 a ODS. Je pro ni důležité, abychom jako ČR zůstali v EU. „Řeším také otázku eura do budoucna a samozřejmě jako budoucí vysokoškolačka i názory na vzdělávání,“ doplnila Anna Puhlovská. Obecně se aktivní prvovoliči shodují, že účast ve volbách je povinnost. „Určitě je důležité chodit k volbám. Protože každý hlas je důležitý a můžeme jím něco změnit. Když někdo k volbám nejde, nemůže si potom na politiku stěžovat,“ uvedl například student gymnázia Vilém Branda.

Zájem o volby ve věkové skupině 18 až 34 let razantně roste, což dokazují předvolební průzkumy společnosti Median. Podle těchto průzkumů se letos u voleb očekává až o patnáct procent více mladých voličů, než tomu bylo v roce 2013. „V poslední době lze zaznamenat u mnoha stran pokusy oslovit mladé lidi k účasti v nadcházejících sněmovních volbách. I u tzv. tradičních stran vidíme čím dál častější snahy o nějaké systémové podchycení mladých voličů a jejich přízně,“ dodal Petr Just.

Zároveň ale upozorňuje, že k volbám a politice je potřeba přistupovat s veškerou vážností. „Rozhodně vítám, pokud by účast mladých byla ve volbách vyšší. Ale zároveň jedním dechem dodávám, že bych si přál, aby mladí lidé k volbám přistupovali seriózně, ne jako k nějaké recesi či experimentu. Aby ke kandidátům a stranám přistupovali kriticky, aby se zajímali i o to, jak stát funguje,“ uzavřel politolog Petr Just. Vít Kubant