Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Je jich skoro pět set a jejich vášeň se prohání po obloze

Pardubice - Pardubičtí spotteři jsou druzí v republice, kteří mají svou oficiální letištní 'pozorovatelnu'

15.1.2014 5
SDÍLEJ:

Přistání s vyhlídkou. Stačilo pár laviček, trochu upravit plochu a zázemí je na světě. A teď už jenom počkat na nejbližší přistání nebo odlet... Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Kdo je to spotter
Slovo pochází z anglického výrazu spot: stopa nebo stopovat. Jejich doménou je především letecká doprava a desítky těchto nadšenců najdete kolem každého většího letiště, jak s dalekohledy nebo fotoaparáty čekají na přistávající letadla. Podobný fenomén provází například i železniční dopravu. Tam si mezi sebou nadšenci zase říkají „šotouši".

Kdyby nad vámi nehučely motory přistávajícího boeingu, slyšíte klapání fotoaparátů. U pardubického letiště celkem běžný jev, i když se tu nepořádá slavnostní setkání. Ale i to už tu bylo.

U pardubického letiště vzniklo po Novém roce zvláštní místo. Zpevněný plácek s lavičkami a odpadkovým košem. Důvod? Scházejí se tu pozorovatelé letadel v množství větším než malém. „V této chvíli se k nám hlásí bez dvou lidí pět set, a to i ze zahraničí," řekl Petr Huňáček, zaměstnanec pardubického letiště a zároveň nekorunovaný král zdejších spotterů. Ti mají svoje oficiální místo jako druzí v republice. Další takovéto místo najdete už jen v Praze.

Plácek ale nebude sloužit jen pozorovatelům. V okolí vede i cyklostezka. „Místo bude sloužit i lidem, kteří sem jdou sportovat. Pro ně plánujeme do budoucna ještě doupravit  k plácku chodník a hlavně  přidat sem informační tabuli, kde spotteři budou moci psát i letové plány, aby i náhodný kolemjdoucí věděl, že třeba stačí pár minut počkat a uvidí letadlo," uvedl starosta pátého městského obvodu Jiří Hájek, který s armádou dohodl podmínky zřízení „plácku".

Správa letiště navíc přislíbila, že zjara navíc upraví  prostor před pozorovacím místem, aby nepřekážel vzrostlý plevel a keře. Vznikne tak volný výhled od laviček přímo na přistávací plochu.
„Chodím sem tři roky a s sebou jsem přivedl dceru. Ta má  devět měsíců, ale už s námi byla i na Aviatické pouti," pochlubil se jeden z leteckých nadšenců Radek Meduna.

Čekat se vyplatí

Pokud se ptáte, kdy je kolem Pardubic nejlepší pozorovací doba a plné nebe letadel, vězte, že si chvíli počkáte.

„Nejlepší, co se četnosti letů týká, bývá období Vánoce – Silvestr. Jde hlavně o ruské turisty, kteří sem přilétají slavit svátky a na dovolenou," prohlásil Petr Huňáček.

Největší raritou, kterou v Pardubicích můžete „ulovit", je pak vojenský letoun AWACS – létající radar s talířovou anténou na hřbetě. Ten je ale vždy překvapením, protože vojenské lety se dopředu nehlásí. I tak ale jeho kroužení nad městem nikdy nezůstává bez diváků právě u letiště.

A byli to také pardubičtí spotteři, kteří 29. prosince roku 2012 pořídili video a fotky posledního úspěšného přistání  letounu TU 204-100V společnosti Red Wings. Jen o pár hodin tento stroj bez pasažérů havaroval u Moskvy. Zahynulo pět členů posádky.

Chcete vědět o spotterech více?
Fotoaparát, rádio a letový rozpis není vše, co správný spotter potřebuje. Chcete-li nakouknout mezi fandy letového provozu, zkuste také tyto užitečné webové stránky:
www.lkpd.info – stránky pardubických spotterů s fotkami, letovými plány a dalšími zajímavostmi

www.flightradar24.com – mapa, která v reálném čase ukazuje civilní letový provoz na celém světě

www.planes.cz – hlavní český spotterský web

www.airliners.com – největší světový spotterský portál

Boeing B737-700 společnosti Yakutia AirlinesNový plac přelétl „nový" Boeing
Jako by to bylo plánované. Slavnostní otevření nového pozorovacího „placu" pardubických spotterů si pro svůj první přílet do Pardubic vybral Boeing B737-700 společnosti Yakutia Airlines.
Tato ruská společnost do Pardubic běžně létá, ale tento typ letounu vyslala do Pardubic poprvé – a hned taková pozornost ze země.
Boeing na pardubické letiště přiletěl prázdný, vyzvedával zde turisty, kteří se vraceli zpět do Ruska z prázdnin a dovolené.
Boeing B737-700 je letoun vyráběný od roku 1993.

Autor:

15.1.2014 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.
13

Příprava na teror: Pardubice testují krizové plány

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Pardubice – Co se stane v případě mimořádné události s vašimi dětmi? Při potřebě evakuace za ně přebírá odpovědnost zřizovatel školského zařízení.

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Dolní Roveň/Rosice – Vojáci pardubického 14. pluku logistické podpory zavítali mezi žáky dvou základních škol (ZŠ) – v Dolní Rovni a Rosicích u Chrudimi. Kromě ukázky zbraní a techniky nabídli i přednášky či výuku výroby improvizovaného protichemického obleku, ale převedli i první pomoc. 

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení