Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Je nutné zvýšení poplatků za odpad?

Pardubice – Nedávno trojice poslanců TOP 09 podala návrh na změnu zákona číslo 565/1990 Sb., kterou by se měl zvýšit poplatek fyzických osob ze současných maximálně 500 až na 1.000 korun ročně a zároveň by mělo dojít k rozšíření poplatníků, zejména o osoby s dlouhodobým trvalým pobytem na území obce ČR a o vlastníky bytových jednotek, v nichž pobývají osoby, které nemají na území obce trvalé bydliště.

27.5.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Fuchs

Poslanci ve zdůvodnění svého návrhu argumentují především tím, že od roku 2002 nedošlo k navýšení tohoto poplatku, zatímco náklady na likvidaci komunálního odpadu údajně vzrostly o více než 80%. Podle předkladatelů by tedy bylo dobré nalít do rozpočtu obcí další peníze, kterými by se situace vyřešila, a spokojeni poté budou pravděpodobně především představitelé obcí. Především pak rozpočty velkých měst jsou při nakládání s odpady rozpočtově deficitní.

Některé malé obce dokonce poplatek za svoz komunálního odpadu od svých občanů vůbec nevybírají, nebo se vydaly cestou náročnější.
Vybírají poplatky za skutečně odvezené množství odpadu (za odvezenou popelnici, kontejner), nikoliv paušální poplatek.

Dalším přínosem, zejména pro velká města, s největší pravděpodobností bude, že již nebude nutné přemýšlet nad tím, jak v obcích množství komunálního odpadu snížit. Nejspíš na nějaký čas nebude třeba ve městech hledat nové prostory pro kontejnery na tříděný odpad, rozšiřovat možnosti třídění odpadů o bioodpad a kovový odpad atd.

Nebude nutné uvažovat o jiném způsobu likvidace komunálního odpadu než o prostém vyvezení na skládku.
Nebude nutné přesvědčovat své občany a voliče o nutnosti třídit komunální odpad tak, aby obec byla schopna takový odpad prodat a tím zvýšit příjmovou stránku hospodaření s komunálním odpadem.

Jediné, co bude nutné udělat, je vytištění nové složenky s vyšší částkou a rozeslat je na začátku příštího roku.
Ano, na malé obci, na malém městě si to nejspíš zastupitelé hned v příštím roce nedovolí, občané k nim přece jenom mají blíže. Částka 4.000 korun ročně bude pro čtyřčlennou rodinu nemalý zásah do rozpočtu.

Od představitelů země jsme v nedávné době slyšeli o tom, že v době krize je nutné hledat nová a efektivní řešení.
Domnívám se, že krize v odpadovém hospodářství v naší zemi nastala již dávno a je na obcích a státu, aby přišly s jiným řešením, než se zvýšením poplatků od nás, občanů. Samozřejmě ať platí všichni, kdo odpad na území obce produkují, ale přiměřenou částku za služby na úrovni odpovídající moderní, k životnímu prostředí ohleduplné společnosti.

Miroslav Drobný, krajský tajemník Věcí veřejných

27.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z utkání hokejové extraligy Pardubice – Zlín (4:3 po prodloužení).
14

Treille trefil v prodloužení dva body pro Dynamo

Úderem páteční druhé hodiny odpoledne se otevřely volební místnosti pro volby do Poslanecké sněmovny.
5

Ve volebních místnostech v Pardubicích bylo v pátek odpoledne plno

Pardubická kapela Trdlo oslaví 35 let se stejně starými Kameloty

Pardubice – Nejen volbami jest člověk živ. Místo sledování volebních výsledků tak může v sobotu večer zajít například do pardubického hudebního klubu Žlutý pes na Cihelně, kde oslaví 35 let existence pardubická kapela Trdlo, mimo jiné vítězka Porty 1997.

V Pardubické nemocnici chtěla volit asi třicítka pacientů

Pardubice - Lidé, kteří jsou v den voleb hospitalizovaní v Pardubické nemocnici, o svou šanci nepřišli. Mohli totiž volit do přenosné urny. Zájem o volby projevilo zhruba třicet pacientů z jedenácti oddělení. Zástupci volební komise z okrsku Pardubičky přišli s přenosnou urnou dnes (pátek), ale mezi lůžka se vypraví i zítra, aby umožnili zájemcům vhodit do urny obálku s hlasem.

Nejtvrdší bojovníci se utkají v aréně. Budou mezi nimi i ženy

Pardubice – Pardubická Tipsport arena nebude v sobotu patřit hokeji, ba ani basketbalu, ale nejtvrdšími bojovému sportu MMA (smíšeným bojovým uměním).

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se otevřely. V Pardubicích došlo k incidentu kvůli agitaci

Pardubický kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení