Velký maraton jednání se rozjíždí! Pardubický hokejový klub volá o pomoc. Chce, aby mu město, jeden z významných akcionářů, nabídlo srovnatelné podmínky, jaké mají kluby v jiných extraligových městech.

„Saldo ve vztahu klub a vlastník haly u nás tvoří minus 9 milionů. Sousední Hradec Králové má plus 21. Stávájící situace pardubický klub oproti těm ostatním znevýhodňuje,"  prohlásil na včerejší tiskové konferenci většinový vlastník HC ČSOB Pojišťovna Pardubice Roman Šmidberský.

Té se zúčastnila i primátorka města Štěpánka Fraňková, která před tím navštívila i zasedání představenstva klubu, kde se seznámila s jeho návrhy.
O co v kostce běží? O částku 30 milionů pro hokejový klub. „Našim přáním je, aby saldo bylo srovnatelné s ostatními oddíly, například s tím v Hradci Králové.  K dohodě jsou ale potřeba dvě strany. Jak bude vypadat finální verdikt, je pro mě těžké nyní předjímat," poznamenal Šmidberský.

„Městské zastupitelstvo by se k celé situaci mělo vyjádřit 17. září. Záležitost bychom pak  rádi vyřešili do konce měsíce. Bude záležet na postoji každého zastupitele a výsledek se rozhodně dopředu odhadovat nedá. Může to být 45 milionů pro hokej navíc, o čemž sama silně pochybuji, nebo to nemusí být vůbec nic," naznačila pardubická primátorka, že verdikt zastupitelstva může být jakýkoliv.

Sama si ovšem uvědomuje, že nastala chvíle na debatu, jakou úlohu by město mělo hrát v hokejovém klubu. Bude střílet na bránu? Nebo mu bude stačit role druhého gólmana?
„S příchodem extraligy do Hradce nastal pravý čas, aby se nastartovala diskuze, jakou roli by město Pardubice, které je 34% akcionářem ve společnosti hokejový klub Pardubice, mělo do budoucna hrát. Celou budoucí debatu vnímám tak, že jde o nastavení nového vztahu města, rozvojového fondu a klubu," tvrdí Štěpánka Fraňková.

Ne, rozhodně nejde o žádnou válku hokejového klubu s městem. Na takové termíny zapomeňte.
Spíš by mělo jít o to, jak dostat klub „z rejže", kam by taky postupně mohl zapadnout. „Pro nás je nyní klíčové najít nějakou společnou řeč s městem, prodej teď není téma. Zlepšení podmínek souvisí s udržením kvality hokeje v Pardubicích," má jasno Šmidberský.

Je totiž evidentní, že příchod Mountfieldu do Hradce klubové kase dvakrát nepomůže: „Máme signály, že někteří partneři, kteří podporovali hokej jenom v Pardubicích, budou chtít rozdělit vynakládané prostředky mezi nás a Hradec," potvrzuje držitel největšího balíku akcií hokejového klubu Roman Šmidberský.

Jestli se hokejisté s městem dohodnou na výrazně lepších podmínkách, pak se podle něj nedá ani vyloučit, že se ještě objeví posily „last minute". „Složení kádru se odvíjí od schváleného rozpočtu. Změna podmínek nájemného by mohla znamenat další zkvalitnění hokejového kádru."

Bez angažmá je stále třeba takový Jan Kolář…

Město? Dobrý
i složitý partner

Město Pardubice má v Romanu Šmidberském mocného partnera, ale i silného protihráče pro vyjednávání. „To je pravda," souhlasí primátorka ŠTĚPÁNKA FRAŇKOVÁ. „Ale i já si dovolím o městu říct, že je dobrým partnerem, byť velmi složitým," dodává nejmocnější žena pardubické radnice.

Může se z hokeje teď stát silné politické téma?
Předně je potřeba říct, že Pardubice jsou historicky jedním z nejúspěšnějších hokejových měst v České republice a já hokej vnímám jako tradiční sport, který naše město provází už několik desítek let. Do určité míry hokej může někdo vnímat jako politické téma, nicméně pro mě je to hlavně typický sport pro Pardubice, tedy to samé jako Pardubická juniorka, Velká pardubická nebo Zlatá přilba.

Jak vnímáte přístup Romana Šmidberského, který chce po městu 30 milionů, jinak je pravděpodobné, že by klub prodal?
Na to má plné právo. Tuto  informaci dostali už i zastupitelé. Pokud by k tomu skutečně došlo, je otázkou, kdo by byl tím, jenž nahradí pana Šmidberského. To je velmi důležité. Město v této chvíli disponuje předkupním právem i možností připojit se k obchodu majoritního akcionáře za stejných podmínek. Tuto záležitost ale neřešme. Nejprve musíme jednat o aktuální situaci, která je jasná.

Přesto,  může se stát, že klub nakonec bude na prodej. Víte, kdo jsou dva zájemci, kteří se ucházejí o klub?
Konkrétní jména nepadla. Vím, že jeden zájemce je z Ruska, druhý tuzemský.

Spekuluje se dokonce, že by tím druhým mohl být hokejista Aleš Hemský…
Ta spekulace tady být může, ale to není otázka pro mě.

Upřímně, neděsí vás trochu, že by teď mohl být Hradec výš než vaše Pardubice?
Osobně to takhle neberu. Jsem ale přesvědčena, že pro hradeckého náměstka pana Soukupa je extraliga srdeční záležitostí. Tam bych se domnívala, že Hradec to takhle brát může (usmívá se).