Pardubický deník pro vás přichystal novou rubriku Váš lékař radí. Pardubičtí doktoři v ní budou odpovídat na praktické dotazy čtenářů a čtenářek našeho listu. Na stránkách ji najdete vždy ve středu. Tentokrát odpovídá MUDr. PAVEL SVOBODA (na snímku), ředitel Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje.

Na dovolenou chceme jet do Egypta a v cestovní kanceláři nám tvrdili, že nepotřebujeme žádné preventivní očkování. Je to pravda? JM

„Děkuji za aktuální dotaz. Názory na potřebu očkování běžných rekreantů cestujících do Egypta se různí jak mezi odborníky, lékaři infekčních oddělení, tak mezi samotnými lékaři, natož mezi laiky nebo zástupci cestovních kanceláří či agentur. Na jejich doporučení bych spoléhal nejméně, tušíte asi proč. I tak se ale pohybujeme pouze v oblasti doporučení, samotné podstoupení očkování je dobrovolné. Povinné není ani očkování proti žluté zimnici, která, byť se celkem neškodně jmenuje, patří ke smrtelnému virovému onemocnění, a to i když je včas poznána a léčena! Očkovat proti břišnímu tyfu, horečnatému průjmovitému bakteriálnímu onemocnění je vhodné, ale máme výskyty i v Čechách, aniž by to někoho vzrušovalo. Léčí se úspěšně dietou a antibiotiky. Díky delší době od nakažení do projevů choroby, tyfus většinou poznáte až po příjezdu z dovolené. Na choleru není očkování 100% účinné, stejně jako na tyfus a poznáte ji již za pár hodin od požití místní vody nebo ledu. Poté vám nezbude nic jiného, než přežít dva až tři dny křečí v břiše, průjmů a zvracení, diety a naprostého vyčerpání. A pouze zde by asi mohla pomoci, snad všemi laiky zmiňovaná, prevence tvrdým alkoholem. Upozorňuji, že i tak očkování chrání pouze dočasně a až po dvou až čtyřech týdnech. Osobně bych doporučil asi jen očkování proti žloutence typu A (očkuje se dvakrát) a žloutence typu B (očkuje se třikrát). Jinak při nákaze můžete mít doživotně, různou měrou, poškozené jaterní funkce. Komerční očkovací preparáty vám nabídne každý praktický či dětský lékař. Další informace můžete získat také v centrech cestovní medicíny při nemocnicích."

Pokud máte i vy nějakou otázku na pardubické lékaře, pošlete ji na e-mailovou adresu martina.vosahlova@denik.cz.