Od pátku do neděle se v podolské padesátce konalo MČR v plavání. Pardubický sport nemohl na letním domácím vrcholu chybět. Nejlépe ho reprezentoval Jiří Jedlička, čerstvý „zlatník“.

Páteční události

Páteční dopoledne začalo sprinty na 50 m volný způsob a 50 m prsa. Všichni favorité postoupili bezpečně do semifinále. To se povedlo i čtyřem pardubickým plavcům. „Martin Sedlák na 50 VZ postupoval jako sedmý a dál se kvalifikovali i všichni prsaři – Jiří Jedlička, David Jehlička a Roman Lang. V závodě na 200 PZ ženy pak sedmým časem postoupila do áčkového finále i Tereza Sejpková. V semifinále Sedlák potvrdil rozplavbové sedmé místo a šestým časem postoupil do áčka, stejně jako Jedlička, který potřeboval třetí nejlepší čas na 50 m prsa,“ přiblížil pardubický trenér Tomáš Neterda.
Odpolední finálový blok začal kraulařským sprintem. „Sedlák doplaval šestý, když porazil i trutnovského Škachu. V neolympijské disciplíně na 50 m prsa si pro titul doplaval Jedlička,“ potěšeně konstatoval Neterda.

Sobotní průřez

Podmračené dopoledne nezačalo pro pardubické plavce nijak růžově. „Honza Petráň ve znakařském sprintu nepostoupil do semifinále a ani Sejpkové se rozplavba na 200 m VZ nepovedla. Zbylo na ní jen finále B. Povinně se do áčka dostal Jedlička na 100 m prsa, naopak těsně před jeho branou skončil Jehlička. Druhým plavcem v béčku byl Lang. Slabou náplastí za nepovedené dopoledne bylo alespoň vítězství Sejpkové. Na prsařské stovce potvrdil Jedlička svoji suverenitu,“ uvedl trenér SCPA Pardubice.

Jedlička si ke zlatu připsal i definitivu pro olympijský Peking, když zaplaval 98 procent z požadovaného a již dříve splněného limitu. „V prsařském malém finále se pak výrazně zlepšil Lang a skončil jedenáctý, těsně za Jehličkou. V závěrečné štafetě na 4 x 100 m VZ jsme skončili sedmí,“ doplnil zkušený trenér Tomáš Neterda.

Nedělní program

Pořad silně ovlivnil déšť a chladné počasí. Odpolední finálový blok musel být dokonce kvůli bouřce přerušen. „V královské disciplíně, kterou je stovka volným způsobem, oba naši plavci Sejpková a Sedlák skončili shodně na jedenáctém místě. Zbylo na ně jen finále B. Naopak prsaři na dvěstěmetrové trati nezaváhali a jak Jedlička, tak Jehlička si vyplavali áčko, Lang béčko a výrazně si polepšil i Jakub Král, který byl druhým nepostupujícím náhradníkem. Opět se nedařilo Petráňovi, který na 100 m znak obsadil až dvacátou pozici,“ poznamenal Neterda.

Odpoledním vrcholem byla stovka kraul v podaní Jany Klusáčkové, královéhradecké závodnice a pardubické trenérky. Stylem start – cíl dohmátla v čase 54,41, což byl nový český rekord a tím i potvrzený limit na OH. „Sejpková zopakovala prvenství v malém finále z dvojnásobné trati. Na 200 m prsa si pro třetí titul doplaval Jedlička. Jehlička skončil sedmý. Pro zajímavost jeho čas z nedávného MČR dorostu by stačil na bronz. Lang dohmátl v béčku jako třetí v pořadí. Posledním vystoupením našich plavců byla štafeta na 4 x 100 m PZ. Po měření času figurovalo naše kvarteto na osmé příčce,“ uzavřel faktografickou pouť letním mistrovstvím české republiky dospělých pardubický trenér Tomáš Neterda.