„Rozhodli jsme tak poté, co jsme došli k závěru, že bychom v tomto uspořádání nemohli dostatečně hájit náš volební program. Zcela nepřijatelný byl pro nás původní návrh hnutí ANO, které chtělo mít v radě většinu,“ vysvětlil lídr Pirátů Ondřej Karas.

„Poté, co v pátek KPP a ČSSD deklarovaly vysokou míru loajality k ANO, je pro nás nepředstavitelná i spolupráce s touto trojdohodou, která by nás mohla snadno vystavovat do minoritní role v radě města. V našem rozhodnutí sehrály roli i osobní postoje členek a členů našeho zastupitelské klubu a širšího týmu k hnutí ANO,“ dodal Karas.

Od začátku vyjednávání se navíc počítalo s tím, že problémem bude územní plán. „Abychom tento bod odblokovali, nabídli jsme gesci územního plánu ODS i Pirátům,“ konstatoval Charvát.
„Náš postoj k návrhu nového územního plánu je diametrálně odlišný od toho, co ANO razilo celé minulé volební období a ještě v neděli večer po volbách. Názorový obrat ANO a náhlá ‚shoda‘ pro nás nejsou vůbec věrohodné,“ oponoval Jakub Kutílek (Piráti).

Piráti, kteří ve volbách získali 5 mandátů, nyní chtějí pokračovat v jednání o takzvané duhové koalici. „V pondělí jsme absolvovali další programovou debatu a vyjasnili si přes dvacet klíčových bodů,“ doplnil Kutílek.

Na patové situaci to však nic nemění. Takzvaná duhová koalice, kde by byli ODS, Piráti, Pardubáci společně a Sdružení pro Pardubice, má 19 mandátů a k těsné nadpoloviční většině jí jeden chybí. Lídři KPP ani ČSSD se k nim přidat nechtějí. „Ctíme vítěze voleb, jinak bych se přes to morálně nepřenesla,“ řekla Ludmila Ministrová (KPP). „Vítěz má mít právo sestavit koalici,“ dodal Jakub Rychtecký (ČSSD).
„Trojdohoda“ ANO, KPP a ČSSD však má pouze 18 křesel a s komunisty nikdo spolupracovat nechce. Sjednat koalici proto v Pardubicích nebude tak snadné, jak to na začátku vypadalo.