Radní kritizují fakt, že datum jednání ministerstvo zveřejnilo pouhý týden před jeho konáním. V 15 hodin navíc většina lidí pracuje. Náměstek primátora zodpovědný za oblast životního prostředí Jan Nadrchal proto odeslal nové ministryni životního prostředí Anně Hubáčkové dopis, kde postup ministerstva kritizuje.

„Nevole k tomuto záměru je ze strany veřejnosti opravdu velká. Trochu nás nyní zaráží, že další plánované jednání je zamýšleno formou online přenosu,“ řekl Nadrchal. Zároveň dodal, že s tím zásadně nesouhlasí a bude se snažit jednání odložit a zajistit jeho prezenční formu, ideálně opět v aréně.

O jednání v aréně v roce 2009 jsme psali zde, aréna byla plná lidí. Podívejte se ve fotogalerii:

„Když se veřejné projednání konalo v roce 2009 poprvé, na setkání se zástupci ministerstva životního prostředí a firmy AVE CZ přišlo kolem pěti tisíc lidí,“ připomněl Nadrchal.

Veřejné online jednání

Veřejné online projednání je naplánováno prostřednictvím služby Webex na úterý 8. února od 15 hodin, s možností připojit se již ve 14 hodin kvůli zkušebnímu připojení či vyřešení případných technických problémů.

Ministerstvo prosazuje online formu jednání kvůli pandemii. „Pokud se mohou konat veřejná setkání, sportovní utkání, jednání zastupitelstev i kulturní akce, nevidím žádný důvod, proč neumožnit lidem vyjádřit osobně svůj názor,“ oponoval Nadrchal.

V roce 2017 mělo město možnost spalovnu v Rybitví odkoupit. Zastupitelé sice souhlasili s odkupem areálu, ale neodhlasovali kupní částku 35 milionů korun. Areál tak zůstal společnosti AVE CZ, která nyní usiluje o obnovení provozu linky na nebezpečný odpad.

HLASUJTE NA FACEBOOKU PARDUBICKÉHO DENÍKU, NEBO ZDE V ANKETĚ POD ČLÁNKEM

„Vidím jako promarněnou příležitost, že se nepodařilo areál odkoupit, tehdy jsme byli krůček před cílem,“ sdělil primátor Martin Charvát, s tím že příští týden má setkání se zástupci firmy AVE CZ, kde chce znovu otevřít možnost odkupu spalovny.

Psali jsme:

„Stále to považuji za nejbezpečnější cestu, jak tuto hrozbu eliminovat. Nicméně se obávám, že vlivem toho, že současný majitel se blíží ke svému cíli zprovoznit spalovnu, bude cena pro případný odkup daleko vyšší, než jsem vyjednal v roce 2017,“ dodal Charvát.

Na konci loňského roku firma AVE CZ odevzdala přepracovaný dokument ministerstvu životního prostředí, od kterého žádá posudek o vlivu na životní prostředí. Pardubice i okolní obce na to reagovaly zasláním připomínek proti obnovení provozu.

„Samospráva města udělá maximum pro to, aby všemi legálními a možnými způsoby zamezila obnovení provozu spalovny a spalování průmyslového odpadu,“ konstatoval Charvát.

Jak šel čas se spalovnou

2004: spalovna, kterou od roku 1995 provozovala Synthesia, nesplnila emisní limity
2006: odkup firmou AVE CZ
2009: projednání se zástupci AVE CZ, kterého se zúčastnilo přes 5000 lidí
2010: petici proti spalovně podepsalo 48 tisíc lidí
2017: schválen odkup městem, ale nedošlo k vyčlenění peněz
2018: odkup zamítnut
2022: nové jednání o odkoupení spalovny

Ministerstvo životního prostředí bude nyní znovu prověřovat podaný záměr i připomínky Pardubic.

Počet odpůrců modernizace spalovny v Rybitví roste. Stojí proti ní představitelé kraje, měst, okolních obcí, ale i ochránci životního prostředí. Kritici spalovny nebezpečného odpadu se bojí znečišťování ovzduší, dovozu odpadu ze zahraničí i vzniku rakoviny.

„Z různých projednávání víme, že v Chrudimi je znatelný vyšší výskyt rakoviny a že jsme u nás zasaženi průmyslem z Pardubic. Navíc v krajském městě pracuje a studuje řada našich obyvatel,“ řekl Tibor Schwarz z chrudimského spolku Zelený dům.

Modernizaci spalovny nepodporuje ani chrudimský místostarosta zodpovědný za životní prostředí Aleš Nunvář. Také on poslal námitku ministerstvu životního prostředí. „Je zde vyšší výskyt rakoviny, na což upozorňuje Světová zdravotnická organizace (WHO), ministerstvo životního prostředí i ministerstvo zdravotnictví,“ zdůraznil.

Společnost AVE CZ chce ročně zpracovat 20 tisíc tun nebezpečného odpadu.